Lajme

Grenell: Kurti arriti marrëveshjen për të cilën Thaçi kishte rënë dakord vite më parë

Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për dokumentet hyrje-dalje pas dialogut në Bruksel.Sipas Shefit të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Serbia është pajtuar që të mos i kërkojë më dokumenet hyrje-dalje në kufi dhe njësoj ka bërë Kosova.

Lidhur me këtë ka reaguar edhe ish i dërguari i Presidentit të SHBA-ve për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell.Ai është shprehur se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka arritur marrëveshjen që Hashim Thaçi kishte rënë dakord vite më parë.

LEXO EDHE:  Zjarr i madh në Lipjan, publikohen pamjet

“Kështu Albin Kurti ka rënë dakord për çfarë Hashim Thaçi kishte rënë dakord vite më parë. Letërnjoftimet nga të dyja palët edhe njëherë pranohen – por këtë herë Kurti thotë po. Ai po arrin – le të shpresojmë se do të fillojë të zbatojë edhe marrëveshjet e tjera të mëparshme.”, tha Grenell.