Lajme

Grenell i reagon Bidenit pas deklaratës për dialogun Kosovë – Serbi

I dërguari i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka reaguar pas deklaratës së kandidatit për president të SHBA-së, Joe Biden ku kishte thënë se marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të përfshijë njohjen reciproke, por duke ruajtur sovranitetin dhe integritetin territorial të dy shteteve.

Grenell thotë se Biden kishte gabuar në pothuajse çdo çështje të madhe të politikës së jashtme dhe të sigurisë kombëtare gjatë katër dekadave të fundit, shkruan Indeksonline.

“Nuk duhet t’ju befasojë se sot Biden vazhdoi të mos ofrojë asgjë, por vetëm biseda dhe premtime boshe për popullin e Kosovës dhe Serbisë”

“Joe Biden ka hedhur sot negociatat midis palëve në një çështje politike presidenciale të SHBA. Duke e bërë këtë, ai garanton që asgjë nuk do të ecë përpara para nëntorit dhe populli i Kosovës dhe Serbia do të duhet të presin – përsëri – që politikanët të ndalojnë përdorimin e tyre”

“Administrata Trump është përqendruar në marrjen e hapit të parë të rëndësishëm të normalizimit ekonomik midis Kosovës dhe Serbisë. Për këtë qëllim, Presidenti Trump mbikëqyri negociatat e suksesshme të tre marrëveshjeve të ndara midis Beogradit dhe Prishtinës për udhëtimin ajror, hekurudhor dhe motor. Shkurt, Presidenti Trump ka dhënë rezultate që një kohë të gjatë dhe Joe Biden përsëri po flet ashtu, si ai gjatë gjithë dyzet viteve të tij në Uashington”

“Populli i Kosovës dhe Serbia e dinë se nuk ka asnjë krahasim midis 8 viteve të premtimeve boshe Obama-Biden dhe veprimeve të administratës Trump”.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?