Lajme

Grabitësi nxjerr armën dhe i merr orën turistit zviceran, kthehet pas 5 minutash: Qenka false

Një ngjarje si skenë filmi qështë zhvilluar në Piazza Trieste e Trento, në qendër të Napolit.

Teksa dy turistë nga Zvicra pinin kafe në një tavolinë, një i ri, i veshur tërësisht me të zeza, fillimisht bën një xhiro në pjesën e jashtme të belvederit të lokalit dhe më pas me një pistoletë në dorë u drejtohet dy të rinjve.

Ai kërkon një orë të shtrenjtë që njëri prej të rinjve mbante në dorë dhe më pas largohet. Por sapo situata është qetësuar, grabitësi është rikthyer në vendin e krimit, por këtë herë jo për të grabitur por për t’i kthyer orën zvicerianit.

VIDEO

Për grabitësin ajo orë është false dhe nuk ia vlen të mbahet.

“E gjithë skena ndodhi në qendër të qytetit”, thotë këshilltari rajonal Francesco Emilio Borrelli, i cili ka postuar videon në profilin e tij social.

“Nevojitet një mbikëqyrje e vazhdueshme e policisë. Tashmë jemi të përhumbur. Ata janë gjithashtu të armatosur disa metra nga Prefektura, San Carlo, Pallati Mbretëror, selia e ushtrisë dhe një distancë e shkurtër nga Palazzo San Giacomo dhe Selia e Policisë. Nëse turisti reagonte, i vdekur mund të shpëtonte. Fenomeni është jashtë kontrollit, qyteti nuk mund të jetë në mëshirën e kriminelëve dhe budallenjve. Ndër të tjera, zona duhej të ishte edhe nën mbikëqyrjen e kamerave, por nuk është kështu”, shton ai. /abcnews.al/