Lajme

Gjykata ia cakton një muaj paraburgim shoferit të autobusit që u aksidentua në Kroaci

Shoferi i autobusit të kompanisë “Deva Tours” nga Gjakova, i cili dyshohet se ka shkaktuar aksidentin në Sllavonski Brod të dielën, i është caktuar një muaj paraburgim nga Gjykata e Qarkut në këtë qytet, shkruan Reporteri.net.

Shoferi 52-vjeçar që po drejtonte autobusin ku mbetën të vdekur, 10 pasagjerë, mbrojti veten në heshtje gjatë marrjes në pyetje në Zyrën e Prokurorit të Shtetit të Qarkut në Slavonski Brod.

Pas marrjes në pyetje, Avokati i Zëvendës i Shtetit të Qarkut Franjo Kopuniq tha se ata kishin kërkuar paraburgim për të.

Aksidenti ndodhi të dielën në mëngjes në Slavonski Brod. Në autobusin e kompanisë Deva Tours, ishin 67 udhëtarë që po vinin në Kosovë për pushime dhe dy shoferë, njëri prej të cilëve vdiq.

Sot gjatë ditës u bë e ditur se një nga të lënduarit e aksidentit tragjik në Kroaci është në gjendje më të rëndë shëndetësore, dhe 15 të tjerë janë duke u trajtuar në spital.

Ndërsa 26 të lënduar tashmë janë liruar. /Reporteri.net


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?