Lajme

Gazetari tregon se cilat janë sfidat e ‘Qeverisë Kurti’, si do t’i përballoi ai negociatat me Serbinë

Drejtori Ekzekutiv i Gazetës Insajderi, Parim Olluri, i ka përmendur disa nga sfidat kryesore që e presin Qeverinë Kurti. Nga pikëpamja e tij duke që nuk do t’i lë shumë vend për ta shijuar pushtetin për të cilin ka punuar për mbi një dekadë e gjysmë.

“ Po besoj që opozitë e fortë do të jetë edhe AAK dhe Nisma nëse e kalon pragun edhe PDK, po edhe nëse opozita është skajshmërishtë e dobët, VV-ja do të jetë para disa vendimeve që mëdha bëhet opozitë që ëshët dialogu dhe miratimin e asaj që VV-ja tërë kohën e ka quajtur “Zajdenica”, është shprehur Olluri.

Olluri ka thënë se Kurti do të jetë para disa vendimeve që mund t’ia dëmtojë imazhin politik të Kurtit.

“Kurti është para disa vendimeve që mund t’ia dëmtojnë imazhin politik, ka pas protesta ka pas kundërshtime një dekadë e gjysëm dhe ai duhet të ulet me LDK-në të gjejnë një mes të mirëkuptushëm mes Serbisë dhe BE-së. Kurti është para kësaj sfide që nuk ka nevojë të kritikohet, drejt dialogut dhe Zajdenicës do të ketë kritikë publikun se sa vetë opozitën”, ka shtuar Olluri.


SHIKO VIDEON