Lajme

Fshatrat e Dragashit mbulohen nga bora

Data është 3 prill, datë e cila supozohet që të jetë me rreze të lehta dielli dhe me kalimin gradual nga temperaturat e ftohta në ato të ngrohta.

Megjithatë, në Kosovë, reshjet e munguara të borës gjatë muajve të dimrit, duket se kanë filluar të rikthehen tek në stinën e pranverës.

Një ndër komunat më malore të vendit, njëkohësisht edhe nga më të ftohtat, Dragashi me fshatrat e Opojës, veçse është mbuluar nga bora e cila ka rënë sonte.

LEXO EDHE:  E rëndë: 30-vjeçarja në Ferizaj që tenton t’i japë fund jetës, i dërgon bashkëshortit fotografi të litarit

Fshati Bresanë i kësaj komune, nga fotografitë e publikuara shihet se është mbuluar nga bora që ka rënë vetëm sonte, reshje të cilat vazhdojnë të bien në atë pjesë jugore të vendit.

Ndërkaq edhe në komunat tjera sot është rikthyer moti i ftohtë, me reshje shiu, kurse ditëve në vijim pritet të intensifikohen reshjet e bores dhe të zgjerohen edhe në pjesë tjera të vendit./Arbresh.info