Lajme

Frika nga koronavirusi/ Radhë ‘kilometrike’ për të blerë maska në Korenë e Jugut!

Maskat e fytyrës janë dhe ndër objektet më të kërkuara kohët e fundit nga shumë shtete, si një ide për tu mbrojtur nga virusi vdekjeprurës.

Në Korenë e Jugut, ka pasur dyndje të qytetarëve të cilët kanë pushtuar rrugët për të marrë një maskë mbrojtëse ndaj koronavirusit.

Mediat ndërkombëtare thone se një nuër i madh njerëzish “bllokuan” dyert e një supermarketi në qytetin Daegu të hënën, me qëllim sigurimin e një maske mbrojtëse.

Deri më tani Koreja e Jugut është dhe vendi me numrin më të madh të të infektuarve me koronavirus, jashtë territorit të Kinës. Deri më tani në Korenë e Jugut janë regjistruar 760 njerëz të infektuarve.