Lajme

Fluturimi nga Zurichu në Prishtinë solli panik të madhe, mësohet si ndodhi rasti

Udhëtimi i mëngjesit nga Zyrihu në Prishtina ka sjellur momente paniku për udhëtarët. Gjithçka dukej se po shkonte sipas planit pasi avioni u bë gati për nisje në orën 5:45 të mëngjesit dhe pasagjerët u informuan për sigurinë dhe çfarë të bënin në rast urgjence.

Pas ngrirjes së akullit, situata doli jashtë kontrollit. Papritmas tymi hyri në avion nga të gjitha anët. Kjo shkaktoi panik tek pasagjerët.

“Një pasagjer hapi derën e urgjencës sipër krahut pa u pyetur dhe kështu shkaktoi automatikisht rrëshqitjen e emergjencës, gjë që shkaktoi konfuzion. Megjithatë, nuk ishte tym, siç supozohet nga pasagjerët, por avull nga lëngu i ngrirjes së akullit. Mjegullnaja u përhap përmes sistemit të ventilimit. Se si hyri lëngu i ngrirjes në sistemin e ventilimit pritet të ketë detaje” ka thënë zëdhënësi i Chair Airline

LEXO EDHE:  Petrit Selimi: 3 shtete të BE-së po shqyrtojnë pezullimin e vizave për Kosovën

“Dëshirojmë të theksojmë se në asnjë moment nuk ka pasur rrezik as për 132 pasagjerët, as për ekuipazhin dhe as për avionin. Pasagjerët u informuan në përputhje me rrethanat, u pajisën me kupona dhe iu rezervuan fluturime të tjera ”, tha linja ajrore.

Panika ka qenë aq e madhe në aeroplan sa që njëri nga pasagjerët ka thyer deren e daljes emergjente. Të gjithë thuhet se tentonin që të provonin dalje emergjente duke përdorur edhe valixhet e tyre.