Lajme

Flet Samedin Mehmeti: Besoj se është akt profesional të jap dorëheqje

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, ka ofruar dorëhëqjen nga kjo pozitë. Lajmin e ka bërë të njohur Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, duke konfirmuar se kryeministri Kurti e liroi sot Mehmetin nga detyra.

Pas dorëheqjes, Samedin Mehmeti ka folur për Gazetën Express. Ai tha se dorëheqjen e ka ofruar pas ngjarjes së rëndë të dhunimit të vajzës 11-vjeçare të shtunën në parkun e lagjes “Arbëria” në Prishtinë.

Sipas tij, pas këtij rasti të rëndë është akt profesional dorëheqja. “Pas një rasti kaq të rëndë besoj është akt profesional të jap dorëheqje”, tha Mehmeti për Express.

LEXO EDHE:  Tronditëse: 13-vjeçarja në Gjakovë ngelet shtatzënë nga bashkëjetesa me një person të rritur

Në vend të tij U.D., i drejtorit të PK-së është emëruar zv/drejtori i policisë Fehmi Hoti.

Për rastin e dhunimit të 11-vjeçares janë arrestuar pesë persona të dyshuar. Dy të moshes madhore dhe tre të mitur. Katër nga ta po qendrojnë në paraburgim, ndërsa i dyshuari i pestë është arrestuar sot.