Lajme

Fitore Pacolli i thur lavde shefit: Marrëveshja u arrit pasi Kurti nuk u nënshtrua, por kërkoi atë që i takon Kosovës

Kosova dhe Serbia janë pajtuar që të heqin dorë nga lëshimi i dokumentit për hyrje-dalje për shtetasit e të dy vendeve, bëri të ditur shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell. Lidhur me këtë ka reaguar edhe deputetja e LVV-së, Fitore Pacolli e cila është shprehur e lumtur për këtë marrëveshje.

Ajo ka thënë se kjo marrëveshjeje ka ardhur si rezultat i mosnënshtrimit të Albin Kurtit ndaj palës tjetër. “Kështu është kur nuk nënshtrohesh po kërkon atë që të takon. Simetri, balancë, barazi, reciprocitet”, shkroi ajo.