E martë, 26 Maj, 2020
Lajme

Festa e Fitër Bajramit – Ky është plani i Policisë së Kosovës për të ndaluar grumbullimin e njerëzve

Vetëm edhe një ditë na ndan nga festa e Fitër Bajramit.Por, kësaj herë kjo festë do të festohet ndryshe prej herave të tjera. Kjo për shkak të situatës së pandemisë që është krijuar në pothuajse mbarë botën.

Madje, shkak i kësaj as namazi i Fitër Bajramit, nuk do të falet në xhamitë e Kosovës, në mënyrë që të evitohet grumbullimi i njerëzve.

Por, pos kësaj është bërë thirrje që të mos ketë vizita te njëri – tjetri si herave të tjera.

Një thirrje të tillë e ka bërë edhe Bashkësia Islame e Kosovës gjatë ditës së djeshme.“Bashkësia Islame ka bërë thirrje që të mos ketë vizita te njëri-tjetri gjatë ditëve të Fitër-Bajramit, me qëllim që të ruhet shëndeti në situatën e pandiemisë dhe respektim të masave kundër COVID-19”, thuhet në njoftimin e BIK-ut.

Që nuk do të hapen xhamitë, ditë më parë ka bërë të ditur edhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia.

Ai ka thënë se grumbullimi i njerëzve në çfarëdo rrethane përbën rrezik për shëndetin e qytetarëve, duke bërë të qartë se xhamitë do të jenë të mbyllura edhe gjatë festës së Fitër Bajramit.Ndërsa, ka kërkuar edhe njëherë nga të gjithë qytetarët të respektojnë rekomandimet e IKSHPK-së dhe masat e vendosura nga MSh-ja.

Por, ata që më së shumti duhet të kenë kujdes dhe të evitojnë grumbullimin e njerëzve në këto ditë feste janë Policia e Kosovës, të cilët gjithmonë duhet të jenë të gatshëm të vendosin rend dhe rregull e sidomos në këtë kohë të pandemisë.

Por, cili është plani i Policisë së Kosovë në ditën e festës së Fitër Bajramit.

LEXO EDHE:
Ish-gjyqtari i Kushtetueses: Vendi nuk mund të shkojë në zgjedhje vetëm pse kërkon një parti

Në një përgjigje për Insajderin, në Policinë e Kosovës pa dashur të japin më shumë detaje se si do të veprojnë, kanë thënë se do të vazhdojnë me realizimin e përgjegjësive të tyre.

“Policia e Kosovës bazuar në urdhërin operativ që ka në implementim do të vazhdoj në realizimin e përgjegjësive dhe detyrave të saja edhe ditëve në vazhdim”, thuhet në përgjigjen e Policisë.

Ndërsa, të pyetur se cili është plani i tyre për këtë ditë dhe se a kanë marrë ndonjë kërkesë specifike nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe Bashkësia Islame e Kosovës, në Polici nuk kanë dhënë ndonjë përgjigje.

Por, për dallim nga Kosova disa shtete për festën e Bajramit, kanë ndryshuar orën policore.

Maqedonia e Veriut, ka marrë vendim që të dalohet lëvizja e të gjithë qytetarëve në gjithë territorin e shtetit duke filluar nga e diela, 24 maj, në ora 11:00, deri të martën, 26 maj, ora 05:00.

Një vendim të tillë e ka marrë edhe Turqia, duke filluar që nga sot për katër ditë vendi do të jetë në izolim të plotë.