Lajme

Eskalon Fisnik Ismaili: Sali Zybes ja q*jm kularin e nanës

Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje dhe së fundmi i Partisë Socialdemokrate, Fisnik Ismaili, me ofendime i është kundërpërgjigjur Sali Zybës së VV’së, i cili e paralajmëroi Shpend Ahmetin se do të largohet nga kryetari i Prishinës dhe se duhet ta zgjedh një vend ku të ikë, si ish-kryetari i Kaçanikut, Xhabir Zharku.

Ismaili e ka akuzuar Zybën se ka qenë prej atyre që ka dashur ta shoh Vetëvendosjen të ndarë, sepse sipas tij, i ka penguar që tash të larguarit nga VV’ja kishin më shumë vota se ai.

Tutje ish-deputeti thotë se Sali Zyba bën gjithçka që i thotë Albin Kurti dhe është njëriu më i dëgjueshëm i tij.

Të bashkëngjitur mund ta gjeni shkrimin e Ismailit, i cili përmban gjuhë vulgare:

Parvjet e pata shkrue një tekst ku e shpjegoj arrogancën e votës: kur dikujt vota i bie kresë qaq shumë, sa që nisë i duket vetja tepër pidhnane.

I tillë është ky stoka e gjallë, Salih Zyba. Ky stokë që ka marrë vota në 2014 në Lëvizje, qaq sa unë mora sivjet në koalicionin e përçudët, tuj ba fushatë me mace edhe çorape me vija: boll sa me e kqyrë Kuvendin në televizor. Në 2017 me çyyyyykë të zorit hini.

Paramendoje, ky atëherë ka qenë edhe kryeinspektor i Prishtinës, kur Shpendi ndalojke ndërtime ilegale, edhe ish njifarë ylli, e unë sot, një tradhtar i poshtër e i ndëshkuar nga elektorati.

Tash, ky stoka, që është kuta ma besnike e Albinit, që me i thanë Albini “Haje do mut, se po kom qef me t’pa” ky e han pa u mendue dy herë, ka qenë një prej akterëve kryesorë që e ka nxitë ndamjen e Lëvizjes. Ky vdiske me na pa neve jashtë, se na urrejke që u votojshim më shumë se ky. Dojke me plasë.

E këtij Albini i ka jepë pushtet në Lëvizje daha më shumë se që kishim na. U silllke mrrolshum me atë vetllën përpjetë, tuj majtë stav, që i shkojke në ka* (e sigurt i shkon hala) secilit anëtar e aktivist të Lëvizjes Vetëvendosje.

Veç këtë stokë e kanë pas lanë me e qitë surratin e tij në billboard ngat Albinit (bashkë me atë stokën tjetër Hysen Durmishin, që u zhduk prej skandaleve të shumta, garant tash del në sipërfaqe), derisa kurrkush tjetër s’ka guxue me vendosë billboarda në zgjedhjet e mëhershme, qaq fort ka pasë qef Albini me e shti në Kuvend. Numri i tij u pat shpërnda në 5-shen e preferueme të Albinit, edhe mezi, mezi, me çykë të zorit u pat ba debotet.

Ky stokë, e do stoka tjera si ky, janë një prej arsyeve kryesore pse kemi dalë prej Lëvizjes. Dikush tha “E pse nuk rrishi, që mos me mujtë ky me u ba deputet?”, sepse me marrje eventuale të pushtetit, Albini këtë stokë e ban Ministër, sepse qesi stokash që ngojnë (anipse janë debilla në krye) i duhen, për me e majtë pushtetin nën kontroll.

Pse po kujton që e pat futë Albini në Komunë të Prishtinës? Se është far punëtori shembullor, apo me mujtë me e kontrollue Shpendin sadopak?

Tash, ky stokë shkon i merr do vota sivjet, e që është pikërisht ky asi shembulli që e ban Albini deputet (si Xhelalin që e rrasi numër 9, mbasi qendra e Prishtinës as nuk e votoi për kandidat), edhe çohet mbas dy… po po, DY ditësh që shpallin fitoren, e krahason votën e tij me votat e Shpendit, edhe i kërcënohet që ka me e përzanë në ekzil.

Phu, zallogën e nanës, kap, grahi bothës ndreqma jetën, qysh po premton qe sa vjet në kërkim të pushtetit, e shtini hajnat e vërtetë në burg, qysh u shitshe se ki koqe, kur kqyrshe mu kapë mu rrehë me PDK-uca n’Kuvend, e mos ha mut me iu kërcënue njerëzve që s’i kanë ba kurrë kurrgja të keqe këtij populli, se ta jepë Prishtina shkelmin e fundit bothve në Suharekë.

Në politikë jam futë me e rrëzue PDK-në në 2010, sepse na e patën pru shpirtin në fyt me kerrcënime. Pata hupë si mut në zgjedhjet e para, amo s’jam ndalë deri u arrit qëllimi. Plot herë edhe jetën në rrezik e kam pasë.

Që kam hupë si mut edhe në këto zgjedhje, s’përbën najfarë brenge për mue. Po vazhdove me ia pru shpirtin në fyt njerezve, i kthehna politikës edhe qëllim kryesor e baj me të hjekë prej pushtetit, edhe besomë, herët a vonë të hjeki, pos nëse ti m’vret i pari.

Ule tash kryet, çoje bothën, edhe grahi punës, ndreqna jetën neve që kujt keq kurrë s’i kemi ba. Edhe bani provove i bane dikujt keq për kurrgja, ose për hakmarrje, po të premtoj se kanë me tu djegë gishtat.

Stokë e ka*it.