Lajme

E zbulon Vuçiq: Amerika na dha diçka që askujt në Ballkan nuk i jep, e falënderojë Presidentin Trump për këtë

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq para mediave serbe ka deklaruar që Serbia ka fituar shumë nga marrëveshje që është arritur në SHBA.

Ai për këtë marrëveshje e ka falenderuar Presidentin Trump.

Këto janë dy pikat që sipas Vuçiq-it, Serbia ka fituar shumë.

‘Kemi arritur një marrëveshje shumë të mirë për Serbinë, vetëm për shtetin tonë është paraparë që të hapet zyra e fondit të zhvillimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, nuk ka një të tillë për Prishtinën, e as për ndonjë vend tjetër në rajon. Krenohem me këtë. Kjo do të nënkuptojë një sinjal të fuqishëm për të gjitha agjencitë kreditore për investitorët si ata amerikan e po ashtu edhe për ata perëndimor.” tha Vuçiq

Po ashtu Presidenti serb ka thënë në marrëveshjen që e kanë arritur për Liqenin Ujman, mase shumti këtu ka fituar Serbia, njofton Albanian News.

LEXO EDHE:  Gjendet edhe një trup i pajetë i një terroristi të vrarë në veri

‘Pika tjetër ku ata janë grindur në mes vete është Ujmani, këtu ne letër shkruan që të dyja palët pajtohen të punojnë së bashku më Departamentin amerikan të energjetikës dhe organe tjera të Qeverisë amerikane në një studim filzibiliteti i cili do duhej të punonte në ndarjen e resurseve të liqenit të Ujmanit. Pra që ta kuptojnë serbët, pse ata ishin kundër e ne ishim pro kësaj marrëveshje. Sepse ne deri në këtë moment nuk e marrim asnjë kilovat rrymë nga Liqeni i Ujmanit, e kësisoj si do që të ndahet e në çfarë do mënyre që ndahet vetëm ne (serbët) do të përfitojmë, prandaj ata (shqiptarët) janë grindur ashpër në mes vete.’ tha Vuçiq.

LEXO EDHE:  Publikohen pamjet nga momenti kur u gjet trupi i sulmuesit të katërt

Më poshtë me titra shqip mund ta shihni një pjesë të paraqitjes së Aleksandër Vuçiq para mediave serbe./Albanian News