Lajme

Donald Trump i thotë Angela Merkelit “budallaqe” gjatë bisedës në telefon

Presidenti amerikan Donald Trump thuhet se e ka përshkruar kancelaren gjermane Angela Merkel si “budallaqe” në një bisedë telefonike dhe gjithmonë është sjellur në mënyrë jo të duhur në telefon. Transmetuesi amerikan CNN raportoi për këtë të martën, duke përmendur dy nga disa zyrtarë të panjohur të sigurisë dhe burime nga Shtëpia e Bardhë.

Trump gjithashtu e akuzoi Merkelin se “ishte nën ndikimin e rusëve”, citon CNN një burim të tyre.

Një zyrtar i qeverisë gjermane përshkroi raportimet në CNN si “të pazakonta” dhe “problematike”, kjo është arsyeja pse Berlini mori masa të posaçme për t’u siguruar që përmbajtja e tyre të mbetet e fshehtë. Një zëdhënës i qeverisë gjermane nuk deshi të komentojë raportin e CNN, por as nuk e mohoi atë.

Trump kishte ‘shpërthyer’ edhe kundër një lidereje femër të një qeverie. Ai i tha ish-kryeministres britanike Theresa May se ishte e dobët dhe e dekurajuar.

Presidenti “delusional”

Presidenti ishte sjellur krejt ndryshe në raport me diktatorët. Ai gjithmonë u përpoq t’i linte përshtypje presidentit rus Vladimir Putin. Trump deri tash kishte më së shpeshti biseda telefonike me kreun e shtetit turk, Rexhep Tajip Erdogan dhe sillej gjithashtu me shumë mirësjellje ndaj tij. Nga ana tjetër, ai i raportoi diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jon-un për “arritjet e mëdha” të tij dhe “marrëzinë” e paraardhësve të tij.

Në përgjithësi, raporti CNN, i cili citon burime në Shtëpinë e Bardhë, pikturon një pamje shumë të pafavorshme të sjelljes telefonike të presidentit. Ai rrallë ishte i përgatitur për intervista të rëndësishme. Ish punonjësit, përfshirë ish këshilltarët e sigurimit HR McMaster dhe John Bolton, Sekretari i Mbrojtjes James Mattis, Sekretari i Shtetit Rex Tillerson dhe Shefi i Shtabit John Kelly, thanë se sjellja e Trump në bisedime ishte “mashtrim”.

Shtëpia e Bardhë e mohon këtë. “Presidenti Trump është një negociator i klasit botëror, i cili vazhdimisht ka promovuar interesat e Amerikës në skenën botërore”, tha zëdhënësja e zëdhënësit të Shtëpisë së Bardhë Sarah Matthews. Ajo pretendoi se Trump kishte negociuar marrëveshje tregtare me Kinën, Meksikën dhe Kanadanë. Nuk iu përgjigj dështimeve të supozuara të Trumpit në raport me Merkelin.

Trump përshkruhet vazhdimisht nga kritikët, përfshirë ish-zyrtarët e qeverisë, si i vetë-përqendruar dhe i çrregullt. Kohët e fundit, ish-këshilltari i sigurisë, Bolton shkaktoi tronditje me një libër ku e akuzonte Trumpin se politika e tij e jashtme shpesh bazohej në instinktin e zorrëve dhe injorancë.