Lajme

Dalin pamjet e para nga tërmeti masiv i shkallës 6.8 që goditi Turqinë

Një tërmet masiv me shkallë 6.8 tronditi krahinën lindore turke të Elazıg të premten në mbrëmje.Sipas mediave turke, tërmeti goditi qarkun Sivrice të Elazıg në 8:55 në mbrëmje sipas orës lokal, nga një thellësi e tokës prej 10 kilometrash.

Sipas raporteve fillestare, tërmeti u ndje në provincat deri në Adana jugore dhe Samsunin verior, së bashku me Sirinë veriore dhe Irakun.

Pamjet e para të publikuara në mediat turke tregojnë për lëkundje të fuqishme. /reporteri.net