Lajme

Burgim i përjetshëm për Brenton Tarrant, terroristin që i vrau 51 besimtarë në Zelandë të Re

Një gjykatë në Zelandën e Re e ka dënuar me burg të përjetshëm, pa të drejtë faljeje Brenton Tarrant, i cili vitin e kaluar i kishte vrarë 51 besimtarë në Christchurch.

Tarrant pranoi vrasjen e 51 besimtarëve, vrasjen e mbetur në tentativë të 40 të tjerëve dhe sulmin terrorist në xhamitë në Christchurch, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Sinjali.

AP raporton se kjo është fjalia e parë e tillë e shqiptuar ndonjëherë nga një gjykatë në Zelandën e Re, dhe gjykatësi Cameron Mander tha se krimi i Tarrant shkaktoi “humbje të mëdha për shkak të një ideologjie të çoroditur dhe dashakeqe”.

“Akti juaj është çnjerëzor. Ju vratë gjithashtu një fëmijë tre vjeç i cili po mbahej këmbët e babait të tij nga frika,” theksoi gjykatësi Mander, duke iu drejtuar direkt vrasësit.

Ky krim masiv i një suprematisti të bardhë kundër besimtarëve gjatë lutjeve në xhamitë Al Nur dhe Lynnwood në Christchurch tronditi botën dhe inkurajoi autoritetet e Zelandës së Re ta miratojnë një ligj të ri që ndalon mbajtjen e armëve vdekjeprurëse gjysmë-automatike.

Gjatë një seance dëgjimore katër-ditore, 90 të mbijetuar dhe familjarë të të vrarëve dëshmuan për këtë sulm të tmerrshëm dhe traumën që ajo mbart ende.

Gjykatësi Mandertha se vrasësi së fundmi kishte deklaruar se ai po hiqte dorë nga pikëpamjet e tij ekstremiste dhe se sulmi i tij kriminal ishte “një veprim i urryer dhe irracional”. /Gazeta Sinjali


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?