Lajme

Boris Johnson u kërkon liderëve botërorë të vazhdojnë presionin ndaj Putinit

Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks as he meets members of the Ukrainian community at The Cathedral of the Holy Family in central London on February 27, 2022 - The Russia-Ukraine conflict could last a "number of years" and the world needs to be prepared for Moscow "to seek to use even worse weapons", British Foreign Secretary Liz Truss warned Sunday. (Photo by Jamie Lorriman / POOL / AFP) (Photo by JAMIE LORRIMAN/POOL/AFP via Getty Images)

Kryeministri britanik Boris Johnson u kërkoi G7 dhe liderëve të tjerë botërorë që të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës armë mbrojtëse dhe të vazhdojnë presionin mbi regjimin e Putinit.

Pas një telefonate me liderët botërorë të hënën, një zëdhënës i Downing St. tha se të gjithë liderët ranë dakord se “rezistenca e guximshme” e Ukrainës ndaj trupave ruse është “me të vërtetë frymëzuese”.

Johnson gjithashtu “theksoi nevojën për një përgjigje ndërkombëtare ndaj krizës humanitare në zhvillim, duke përfshirë mbështetjen e fqinjëve të Ukrainës për t’u marrë me një numër të madh ukrainas që i shpëtojnë dhunës në vend”, thuhet në deklaratë.

Kryeministri theksoi nevojën për të vazhduar goditjen e Rusisë me kufizime dhe sanksione tregtare, duke përfshirë SWIFT , një shërbim mesazhesh që lidh institucionet financiare në mbarë botën.

Udhëheqësit ranë dakord të “ndjekin çdo rrugë për të siguruar që Putini të dështojë në ambiciet e tij”, thuhet në deklaratë.