Lajme

Behgjet Pacolli rivalizon sheikun arab, ja sa milionë euro ndau për Shqipërinë

Lideri i AKR-së Behgjet Pacolli ka dhënë sot një lajm tejet të rëndësishëm pas tronditjeve që pësoi Shqipëria nga tërmeti 6.4 rihter.

Pacolli ka bërë të ditur se bashkë me familjen e tij dhurojnë 1 milion euro për rindërtimin e zonave të prkura nga tërmeti.

“Unë u trondita kur pashë dëmet në jetën e njeriut dhe në infrastrukturë që tërmeti shkatërrues po lë pas në Shqipëri. Kjo kërkon solidaritet dhe mbështetje për të siguruar që qytetarët e prekur mund të kthehen shpejt në jetën normale. Kemi vendosur së bashku me familjen time ( ne djemt e Isa dhe Ruhan Pacollit) që të dhurojmë 1 milion Euro për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti. Ky donacion do të shkojë në funksion të rindërtimit dhe bashkê me Qeverinë e Shqipërisë do të menaxhohet në mënyrë transparente dhe të sigurt. Kjo është më e pakta që unë dhe familja ime mund të bëjmë për Shqipërinë. Mbështetja ime për vëllazerit tonë do të jetë e vazhdueshme dhe shpresoj së shpejti ata të kthehen në normalitet. Unë pres poashtu që në menyrë të organizuar të pranoj edhe qindra familje ketu ne Prishtine”, ka shkruar Pacolli.

Ministri i Jashtëm i Kosovës tha se pret në mënyrë të organizuar edhe qindra familje këtu në Prishtinë.

LEXO EDHE:

Momenti kur zjarrëfikësit nxjerrin të gjallë 33-vjeçarin nga rrënojat e hotelit në Durrës

Skifterat nuk po ndalen: Nisin kontigjentin e dytë të ndihmave drejt Shqipërisë


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?