E mërkurë, 27 Maj, 2020
Lajme

Angela Merkel paralajmëron Rusinë

Aleanca Ushtarake e NATO-s duhet të përqëndrohet në sigurimin e territorit të saj dhe jo vetëm për misionet e huaja – tha kancelarja gjermane Angela Merkel të hënën gjatë një vizite në Brigadën e Tankeve në Gjermaninë Veriore.Në fushën ushtarake në Muenster, kancelarja premtoi të sigurojë fondet e nevojshme për ushtrinë gjermane për të përmbushur detyrimet e saj brenda NATO-s.

Sfidat për NATO janë në Evropë, përveç detyrave që po kryhen jashtë vendit, si Afganistani dhe Mali, tha ajo.

Ajo rikujtoi grushtin-shtetin rus ndaj Krimesë 2014, i cili ka çuar në krijimin e Formacionit Ushtarak të NATO-s,siç është Grupi Punues i Përbashkët i Gatishmërisë Shumë të Lartë (VJTF).

“Duke pasur parasysh përvojën që përjetuam në atë kohë, është shfaqur një situatë e re që kërkon mbrojtjen e Aleancës”, tha ajo.Presidenti ukrainas Volodimir Zelensky të hënën, duke marrë detyrën, tha se prioritet i tij ishte të përfundonte luftën në lindje të vendit.

Gjermania, në bashkëpunim me Francën, do të ndihmojë Ukrainën në rivendosjen e integritetit territorial, tha Merkel.

Merkel tha se Gjermania “tashmë ka rritur ndjeshëm shpenzimet e saj financiare për ushtrinë në vitet e fundit” dhe do të “vazhdojë ta bëjë këtë në të ardhmen pavarësisht mundësive të kufizuara”.Presidenti Trump ka kritikuar ashpër Gjermaninë për mospërmbushjen e angazhimit të NATO-s për të ndarë dy për qind të PBB-së për mbrojtje. /tesheshi.com/

LEXO EDHE:
Bora e zbardhë këtë pjesë të Kosovës