Lajme

Analiza e CNN: Trump në anën e Putinit në luftën e gjatë të Ukrainës

Në luftën që tani e bashkon botën e lirë kundër agresionit të paligjshëm të një autokrati, ish-presidenti më i fundit i Amerikës ra në anën e autokratit. Sipas CNN, ky është “realiteti shqetësues” që duhet ta dinë amerikanët, përcjell Gazeta Express.

Nuk është vetëm se ish-presidenti Donald Trump përshëndeti së fundmi goditjen “gjeniale” të Putinit kundër Ukrainës. Që nga fillimi i karrierës së tij politike, Trump e ka mbështetur Putinin në mënyra të lidhura drejtpërdrejt me përpjekjen e rusëve për ta nënshtruar atë vend.

Për vite me radhë, marrëdhëniet midis Rusisë dhe drejtuesit të famshëm të pasurive të paluajtshme u lubrifikuan nga paratë. Ishte financimi i zhvillimit me të cilin mburreshin djemtë e Trump, rezidenca e Palm Beach që ai ia shiti një oligarku rus për 95 milionë dollarë katër vjet pasi e bleu për 41 milionë dollarë, projekti i Manhattan-it në bashkëpunim me një emigrant rus të lidhur me turmat.

CNN shkruan se Putini e aneksoi Krimenë në vitin 2014, pasi ish-lideri pro-rus i Ukrainës iku në Rusi dhe u këshillua nga konsulenti amerikan, Paul Manafort, i cili më pas u bë menaxher i fushatës së Trump në vitin 2016.

Kandidati Trump foli me keqardhje për shkeljen e sovranitetit të Ukrainës nga Rusia, duke menduar për heqjen e sanksioneve për t’i qetësuar marrëdhëniet me Putinin.

“Njerëzit e Krimesë, nga sa kam dëgjuar, më mirë do të ishin me Rusinë sesa atje ku ishin”, tha Trump për ABC News në korrik 2016. Ky kishte qenë justifikimi i Putinit për pushtimin.

Presidenti Trump kërkoi ta zhbëjë një dënim të vendosur ndaj Putinit duke propozuar që Rusia t’i bashkohet G7, një organizatë e ekonomive kryesore industriale në botë. Anëtarë të tjerë, të cilët ishin bashkuar me SHBA-në për ta dëbuar Rusinë gjatë presidencës së Barack Obamës, nuk pranuan të vazhdojnë.

Administrata e tij zbatoi disa sanksione të reja ndaj Rusisë me insistimin e zyrtarëve të sigurisë kombëtare dhe Kongresit. Vetë Trump kundërshtoi.

“Pothuajse në çdo rast, sanksionet u vendosën me Trump që u ankua për to dhe tha se ne ishim shumë të ashpër”, tha ish-këshilltari i tij për sigurinë kombëtare John Bolton në Newsmax kohët e fundit.

Rusia kërcënoi Ukrainën gjatë gjithë mandatit të Trump. Ai e forcoi dorën e Putinit në disa mënyra.

Trump hodhi dyshime mbi angazhimin dekadash të Amerikës për t’i mbrojtur partnerët evropianë në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut. Ndihmësit kishin frikë se ai mund të përpiqej të tërhiqej nga NATO nëse do të fitonte një mandat të dytë.

Por gjërat nuk kanë funksionuar ashtu siç donin as Trump, as Putin.