Lajme

Abazoviq nënshkruan sanksionet kundër Rusisë

Komisioni për Sistemin Politik të Qeverisë së Malit të Zi, i kryesuar nga mandatari Dritan Abazoviq, miratoi një paketë sanksionesh kundër Rusisë, e cila më parë ishte prezantuar nga Këshilli i Bashkimit Evropian.

Ndër të tjera, sanksionet zbatohen për 696 shtetas rusë, si dhe për institucionet financiare, pronat, tregtinë dhe shpërndarjen e mallrave.

Lista përfshin presidentin rus Vladimir Putin, kryeministrin Mikhail Mishustin, ministrin e Jashtëm Sergei Lavrov, Ministrin e Brendshëm rus Vladimir Kolokoltsev, Ramzan Kadyrov, presidentin rus çeçen, ish-presidentin rus dhe nënpresidentin aktual të Këshillit të Sigurimit rus Dmitry Medvedev.

Lista përfshin gjithashtu Igor Sechin, shefin ekzekutiv të kompanisë shtetërore ruse të naftës Rosneft, Nikolai Tokarev, shefin ekzekutiv të kompanisë ruse të naftës dhe gazit Transneft, shkruan Vijesti, transmeton Klankosova.tv.

Që vendimi të hyjë në fuqi, qeveria duhet ta konfirmojë atë.