Lajme

A do të ketë mbyllje të dytë me rritjen e rasteve: Ja çfarë thotë Valbon Krasniqi

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të SHSKUK’së, Valbon Krasniqi, ka folur rreth rritjeve të raste me koronavirus ditëve të fundit në vendin tonë.

Krasniqi thotë se po e përcjellin me vëmendje situatën epdimeologjike dhe varësisht nga gjendja do të shkojnë edhe me masat e tjera.

Krasniqi tutje ka folur edhe në lidhje me mundësinë e një mbylljeje të dytë, nëse do të ketë rritje të rasteve me Covid 19.

“Kjo do varet krejtësisht nga situata epidemiologjike ose nga numrat që do të kemi dhe besoj që institucionet përkatëse të cilat e kanë për detyrë të bëjnë monitorimin e situatës epidemiologjike do të japin rekomandimet me kohë për sa i përket masave që merren me parandalimin e infeksionit. Ajo që duhet të kuptojmë të gjithë është që virusi është ende prezent, nuk ka kaluar dhe po hyjmë në një fazë ku potencialisht ka rritje të rasteve dhe kjo lidhet edhe me fillimin e vitit të ri shkollor, hapja e universiteteve, aktivitet e ndryshme kulturore, sportive administrata e të gjitha këto. Kërkohet një vëmendje të madhe sa i përket respektimit të masave antiCovid. Askush nga ne nuk do ta dëshironte të kalonim në atë që kaluam në muajin korrik dhe gusht prandaj duhet të ketë repsektim rigoroz të masave anti Covid”, tha Krasniqi për Gazeta Blic.

LEXO EDHE:  "Mocion mosbesimi për rrëzimin e Kurtit nga pushteti"

Java e fundit u shoqërua me një rritje të ndjeshme të numrit të rasteve me Koronavirus në vendin tonë.

Gjatë ditës së sotme u regjistruan 98 raste të reja me Covid, numri më i lartë që nga mbyllja e valës së dytë të infektimeve në vendin tonë.