Lajme

11 vjeçarja dyshohet se është dhunuar edhe më parë, shteti ende nuk ia ka siguruar një psikolog

Detajet e rastit të tmerrshëm të dhunimit të një vajze 11 vjeçare vetëm sa po vijnë e po bëhen më drithëruese. E rrëmbyer dhe e dhunuar për 7 orë nga 5 persona, trauma që ka përjetuar ajo është e paimagjinueshme. Thënë këtë, ajo ende s’ka pasur mundësi të flasë me një psikolog, shkruan Gazeta Metro.

Pesë të dyshuarit e këtij akt mizor janë kapur tashmë nga Policia e Kosovës, dy prej tyre të mitur.

Ishte e çuditshme për shumëkënd se si mungesa 7 orëshe e vajzës nuk ishte raportuar fare në Polici, por informatat që ka grumbulluar Gazeta Metro japin një shpjegim të tmerrshëm rreth kësaj çështje.

Nga ajo që mëson Gazeta Metro prej burimeve të saj brenda Prokurorisë Themelore në Prishtinë, ajo dyshohet se është dhunuar dhe shfrytëzuar edhe më parë, në disa raste.

Ajo thuhet se kishte shpenzuar një kohë të madhe rrugëve, pasi që nuk e kishte pasur përkujdesjen e duhur nga familja. Kësisoj, ajo ishte përdorur edhe më parë nga njerëz të tjerë.

LEXO EDHE:  Kurti nuk tërhiqet: Policia do të qëndrojë nëpër Komuna, për sa kohë ka turmë të dhunshme jashtë

Edhe më tronditës është fakti se ajo ende nuk ka marrë trajtimin e duhur psikologjik pas ndodhisë së tmerrshme që përjetoi më 27 gusht.

Sipas burimit të Metros, Prokuroria e ka pasur të pamundur kontaktin me vajzën deri më tani, pasi që nuk i është caktuar ende një psikolog.

Prokuroria e ka bërë kërkesën për punësimin e një psikologu prej para një viti, thotë burimi, por ende nuk e kanë një të tillë.

Për këtë, Gazeta Metro e ka kontaktuar Prokurorinë Themelore në Prishtinë, por ende s’ka marrë përgjigje.

Sipas dyshimeve të para, fillimisht tre të miturit, G.R., Xh.S. dhe G.J., keqtrajtuan vajzën e mitur, në lagjen Arbëria në Prishtinë, për të shkuar më pas aty edhe 26-vjeçari Ekrem Rexhepi, të cilin e ka thirrur vëllai i tij, G.Rexhepi.

LEXO EDHE:  Edita Tahiri: Hera e parë që Kosova ka një lider antiamerikan

Ekremi dyshohet se ka shkuar deri aty me veturën e tij ‘PickUp’ dhe e ka marrë vëllain dhe dy të miturit e tjerë të dyshuar bashkë me vajzën që po përjetonte tmerrin. Rrugës, te varrezat dyshohet se ka zbritur G.Rexhepi dhe i mituri Xh.S, ndërsa me Ekremin kishte vazhduar i mituri tjetër G.J.

Ata u larguan nga ai vend për një lokacion tjetër, ku pas një periudhe të shkurtër, Ekremi dyshohet se ka ndaluar veturën dhe e ka dhunuar vajzën e mitur. Për të mos mbaruar me kaq kjo ngjarje makabre, Ekremi dyshohet se më pas e ka thirrur të dyshuarin e pestë, i cili u arrestua sot. Ai është 19 vjeç, dhe babai i tij tha se vetë ai e kishte dorëzuar të birin në Polici.

LEXO EDHE:  Mjekë ushtarakë nga Hungaria në Kosovë, për kujdes mjekësor të ushtarëve të tyre

Pas arrestimit, pesë të dyshuarit janë intervistuar dhe gjatë dhënies së deklaratave e kanë pranuar veprën për të cilën po dyshohen. Ndaj tyre Prokurori i Shtetit ka urdhëruar caktimin e masës së ndalimit./gazetametro.net