Interesante

Si kjo grua mashtroi gjithë botën dhe pastaj u zhduk

Gruaja që shikoni në foto quhet Ruja Ignatova, e quajti veten Cryptoqueen, mbretëresha e kibernetikës. Ajo u tha njerëzve se kishte shpikur një monedhë dixhitale ndaj rivalit Bitcoin, dhe i bindi ata të investojnë miliarda.

Pastaj, dy vjet më parë, ajo u zhduk. Jamie Bartlett kaloi muaj të tërë duke hetuar se si e bëri atë dhe duke u përpjekur të kuptojë se ku fshihet.

Në fillim të qershorit të viti 2016, një biznesmene 36-vjeçare e quajtur Ruja Ignatova doli në skenë në Wembley Arena para mijëra njerzve. Ajo kishte vënë vathë të gjatë diamanti dhe buzëkuq të kuq të ndritshëm.

Ajo i tha turmës se OneCoin ishte në kurs për t’u bërë monedha dixhitale më e madhe në botë “për të gjithë që të bëjnë pagesa kudo”.

Bitcoin ishte monedha dixhitale e parë dhe është akoma më e madhja dhe më e njohura – rritja e saj në vlerë nga disa centë në qindra dollarë për monedhë nga mesi i vitit 2016 kishte dhënë një bujë të ngacmimit midis investitorëve. Monedha dixhitale si një ide ishte vetëm hyrja në rrjedhën kryesore. Shumë njerëz po kërkonin të përfshiheshin në këtë mundësi të re të çuditshme.

OneCoin, Dr Ruja i tha audiencës Wembley, ishte “Vrasësi Bitcoin”. “Në dy vjet, askush nuk do të flasë më për Bitcoin!” bërtiti ajo.

Në të gjithë botën, njerëzit tashmë po investonin kursimet e tyre në OneCoin, duke shpresuar të ishin pjesë e këtij revolucioni të ri. Dokumentet e lëshuara në BBC tregojnë se britanikët shpenzuan pothuajse 30 milion € në OneCoin në gjashtë muajt e parë të 2016, 2 milion € të saj në një javë të vetme.

Midis gushtit 2014 dhe mars 2017 më shumë se 4 miliardë euro u investuan në dhjetëra vende. Nga Pakistani në Brazil, nga Hong Kongu në Norvegji, nga Kanada në Jemen … madje edhe Palestina.

Ruja ishte akoma duke udhëtuar në botë për të shitur vizionin e saj – nga Makau në Dubai në Singapor, duke mbushur arenat, duke tërhequr investitorë të rinj. OneCoin ishte ende në rritje të shpejtë, dhe Ruja po fillonte të shpenzonte pasurinë e saj të re: blerjen e pronave shumë-milionëshe në kryeqytetin bullgar, Sofje dhe vendpushimin e Detit të Zi të Sozopol.

Megjithë fasadën e suksesshme, telashet ishin duke u rritur. Hapja e një shkëmbimi të premtuar për një kohë të gjatë që do të lejonte që OneCoin të shndërrohej në para të gatshme vonohet – dhe investitorët ishin gjithnjë e më shumë të shqetësuar.

Kjo duhej të zgjidhej në një mbledhje të madhe të promovuesve evropianë OneCoin në Lisbonë, Portugali, në tetor 2017.

Por kur erdhi dita, Dr Ruja nuk u shfaq.

“Ajo ishte në rrugën e saj. Askush nuk e dinte pse nuk ishte atje”, kujton një delegat. Thirrjet dhe mesazhet e furishme shkuan pa përgjigje. Zyra qendrore në Sofje, ku ajo ishte një prani kaq imponuese, nuk dinte asgjë.

Dr Ruja ishte zhdukur.

Të dhënat e FBI-së të paraqitura në dokumentet gjyqësore në fillim të këtij viti tregojnë se më 25 tetor 2017, vetëm dy javë pas shfaqjes së saj në Lisbonë, ajo hipi në një fluturim Ryanair nga Sofia për në Athinë. Dhe pastaj doli plotësisht nga radari. Kjo ishte hera e fundit që dikush pa ose dëgjoi diçka nga Ruja.

LEXO EDHE:

Krijesa më e shpejtë në planet fotografohet në Prishtinë


SHIKO VIDEON