Interesante

Jeta po ndryshon makina e Jet-it fluturim në këmbë duke shkuar 160 km/h!

Franky Zapata, kampioni francez i jet-ski, i cili shpiku Flyboard Air, ka vendosur një rekord të ri botëror të Guinness për fluturimin më të largët hoverboard. Zapata arriti të shtunën në mëngjes në brigjet e Sausset-les-Pins në jug të Francës, duke hipur hoverboard e tij të Flyboard Air për një distancë prej më shumë se 2,252 metra. Kjo tejkalon rekordin e mëparshëm prej 275,9 metrash, të vendosur vitin e kaluar nga shpikësi kanadez Catalin Alexandru Duru.

Zapata, 37 vjeç, mori një vëmendje të madhe në internet më parë këtë muaj pasi videot e tij që hipën në Flyboard Air shkuan viralisht. Disa dyshuan nëse pamjet ishin reale apo thjesht një mashtrim tregtar. Kompania e tij, Zapata Racing, ka zhvilluar një gamë të gjerë të mjeteve të ujit, duke përfshirë Flyboard origjinal, i cili lidhet me një turbinë personale ujore me një çorape të gjatë. Flyboard Air, nga ana tjetër, përdor një “Njësi të Pavarur të Shtytjes” për të fluturuar pa çorape deri në 10 minuta, sipas Zapata Racing. Kompania thotë se pajisja mund të arrijë një lartësi maksimale prej 10,000 këmbësh, me një shpejtësi maksimale prej 150 kilometrash në orë (93 milje në orë).

Rreth 200 njerëz u mblodhën për të parë Zapata të përfundojë udhëtimin rekord udhëtim këtë mëngjes në Sausset-les-Pins, një qytet i vogël bregdetar pranë Marseille. Ai u ngrit nga një platformë përgjatë vijës bregdetare, duke u ngritur në të paktën 100 metra mbi ujë, dhe u gjurmua përgjatë fluturimit nga një flotë anijesh dhe ski. Duke folur për audiencën më pas, një Zapata falënderoi ekipin e tij për ta ndihmuar atë të arrinte suksesin, të cilin ai tha se po punonte për pesë vjet.

Shiko videon e plotë duke klikuar KETU.