Interesante

Ja disa lloje trëndafilash aromatikë që janë të lehtë për t’u kujdesur

Gjyshet dhe stërgjyshet tona ndoshta rritën trëndafila që vlerësoheshin për aromën, ijet dhe vlerën e tyre decorative, transmeton InLajmi.

Ato vlerësoheshin edhe për përdorim në vazo dhe për ekspozim.

Cilësitë ekspozuese të trëndafilit çojnë që zhvilluesit të përmirësojnë trëndafilin për t’u dhënë atyre kërcell të gjatë të bukur dhe sytha dhe lulëzime të formuara në mënyrë perfekte.

Gjatë rrugës, aroma u komprometua dhe trëndafilat morën një emër për t’u rritur. Kopshtarët kudo duhej të përballeshin me njolla të zeza dhe afide, madje edhe atëherë bimët mbytën në mot të nxehtë.

Kur u zhvillua fillimisht, nuk kishte asnjë aromë që është ajo që dëshironin shumë kopshtarë. Pra, tregtia filloi të funksionojë dhe tani kemi një gamë trëndafilash të lehtë për t’u rritur, me aroma për të zgjedhur. Nokauti ka vazhduar të zhvillojë një trëndafil të bukur me aromë të verdhë.

LEXO EDHE:  Ky është fshati më i heshtur në botë, shumica e banorëve janë shurdhë-memecë

David Austin Roses gjithashtu ka disa trëndafila që kanë aromë të mrekullueshme dhe vijnë në një larmi ngjyrash dhe lulesh. Trëndafilat e shkurreve angleze rriten në mes 3 dhe 4 metra lartësi dhe 2-3 këmbë në gjerësi, kështu që ato përshtaten në shumicën e kopshteve.

Lulëzimi i ngjashëm me ‘lakrën’ janë perfekte për aranzhime, si dhe për të admiruar në kopsht. “Princesha Alexandra e Kentit” dhe “Munstead Wood” kanë të 2 aromën tradicionale të trëndafilit të myshkut.

“Princesha Alexandra e Kentit” është një ngjyrë rozë e thellë, me lulëzim të dyfishtë, ndërsa “Munstead Wood” ka një lulëzim të errët, ngjyrë burgundy, shkruan greenviewfertilizer.

LEXO EDHE:  Ky është fshati më i heshtur në botë, shumica e banorëve janë shurdhë-memecë

Të 2 trëndafilat janë në dispozicion përmes shitësve me pakicë dhe faqes së David Austin Rose./InLajmi/