Interesante

Çfarë thotë studimi: Cila është mosha më e mirë për të bërë seks

Seksi mund të jetë i mrekullueshëm, por a e dini se përmirësohet me kalimin e kohës?

Sipas një studimi, më shumë se gjysma e grave të moshës mbi 50 vjeç pohojnë se një dashuri është shumë më e fortë kur është më e vjetër, shkruan Mirror, transmeton Klankosova.tv. Në fakt, hulumtimi, i kryer nga kompania e shëndetit të grave Organon, zbuloi se 53 është mosha më e mirë për të bërë seks.

Gratë gjithashtu këshillojnë femrat më të reja të vlerësojnë gjërat e vogla, të duan veten dhe të shkojnë gjithmonë me “instinktin e tyre”.

Gjatë studimit të 1 mijë e 500 grave, rreth 27 përqind thanë se humbja e dëshirës seksuale gjatë menopauzës është thjesht një mit.

Dr.Paula Briggs, gjinekologe, ishte e kënaqur me rezultatet. Ajo shtoi: “Menopauza mund të jetë një gjë pozitive për gratë. Megjithatë, për shumë njerëz është diçka me të cilën përballen me frikë, duke mos ditur se çfarë do të sjellë e ardhmja”.

Sipas mjekëve, menopauza zakonisht ndodh midis moshës 45 dhe 55 vjeç. Kjo ndodh kur nivelet e estrogjenit të një gruaje bien pasi besohet se mosha mesatare në Angli është rreth 51.

Por rreth 1 në 100 gra përjetojnë menopauzën, e njohur zakonisht si menopauza e parakohshme, para moshës 40 vjeç. Shumica e grave do të përjetojnë simptoma të menopauzës të cilat mund të jenë mjaft të rënda.

Simptomat e zakonshme përfshijnë nxehtësi, djersitjet gjatë natës, thatësinë vaginale dhe parehati gjatë seksit. Disa madje mund të përjetojnë vështirësi kur flenë, humor të ulët ankthi dhe një dëshirë seksuale të reduktuar, transmeton Klankosova.tv.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?