FunInteresante

Policja zbulon mesazhet seksiste në grupin e njësisë policore në WhatsApp

Një polices skoceze i ishte thënë nga shefi i saj se dy femra nuk duhet të vendosen së bashku në një ndërrim për shkak të “balancës së testosteronit”, ka dëgjuar një gjykatë.

Shefi i Rhona Malone, inspektori Keith Warhurst, gjithashtu e quajti partneren shtatzënë të një kolegu ‘një kurvë e shëndoshë’ dhe, duke iu referuar një oficereje grua, i tha një rreshteri: ‘Ti do të përfundosh duke e bërë këtë gjë, gjithashtu’.

Ai gjithashtu postoi fotografi të grave të zhveshura në një grup në WhatsApp, shkruajnë mediat britanike përcjell Telegrafi.

Por këto nuk ishin rastet e vetme.

Një oficere tjetër femër që dha dorëheqjen për shkak të seksizmit tha se një instruktor pretendonte se gratë nuk duhet të ishin oficerë “sepse ato kishin menstruacione dhe kjo do të ndikonte në temperamentin e tyre”.

Këto mesazhe janë publikuar pasi në një rast, zonja Malone, 43 vjeçe, fitoi një rast viktimizimi pasi gjykata dëgjoi se njësia e armëve të zjarrit ishte një klub ‘absolut i djemve’ me një kulturë seksiste ‘të tmerrshme’.


SHIKO EDHE: 10 teknologjitë e lashta për të cilat shkenca ende nuk ka përgjigje