E hënë, 25 Maj, 2020
Fun

“O gjysh, si ke mundur te jetosh me parë… gjyshi shqiptar na jep mësimin e jetës!

Nje djalosh pyeti gjyshin e tij:
“O gjysh, si ke mundur te jetosh me pare…
– Pa teknologji
– Pa internet
– Pa kompjuter
– Pa drone
– Pa bitcoin
– Pa telefona celulare
– Pa Facebook
Gjyshi iu pergjigj:
“Fiks ashtu si jeton brezi jot sot…
– Pa njerezillek
– Pa dinjitet
– Pa bashkepunim
– Pa turp
– Pa nder
– Pa respekt
– Pa personalitet
– Pa karakter
– Pa dashuri
– Pa modesti
Ne, qe ju sot na quani te “vjeter”, kemi qene te bekuar, prove per kete eshte jeta jone.
👉 Ne biciklete nuk kemi perdorur kurre kaske.
👉 Pas shkolles, i kemi bere detyrat vetem, dhe gjithmone kemi shkuar te luanim ne lendina deri ne perendim te diellit.
👉 Kemi luajtur me miq te vertete, jo me miq ne internet.
👉 Kur kishim etje, kemi pire uje burimi, jo uje ne shishe plastike.
👉 Nuk jemi semurur kurre kur pinim ne te njejten gote me shoket tane.
👉 Nuk jemi shendoshur kurre kur hanim buke e fasule.
👉 Nuk i ka ndodhur asgje kembeve tona edhe pse ecnim zbathur.
👉 Nuk kemi perdorur kurre perberes kimik per te qene te shendetshem.
👉 I kemi krijuar me duart tona lodrat me te cilat luanim.
👉 Prinderit tane nuk ishin pasanike por na kane dhene aq shume dashuri, dhe jo videolojra qe te rrinim urte.
👉 Prinderit tane nuk divorcoheshin, ata i zgjidhnin gjerat me njeritjetrin. Dhe ne nuk ishim te detyruar te jetonim nje dite me mamin e nje dite me babin. Ne jetonim cdo dite bashke.
👉 Vertet nuk kemi patur kurre telefona, DVD, Play Station, Xbox, videolojra, kompjuter personal, internet… por kemi patur shoke dhe miq te vertete.
👉 Shkonim tek shtepia e shokut pa ftuar dhe shijonim buken e tij me vaj e me sheqer.
👉 Kushurinjte i kishin shtepite afer njeritjetrit per te shijuar kohen bashke dhe per t’iu gjendur njeritjetrit prane ne cdo hall.
👉 Vertet jemi ne foto bardhezi, por ne ato foto kemi kujtime plot ngjyra.
👉 Jemi nje brez unik dhe i mirekuptueshem, sepse jemi brezi i fundit qe ka degjuar prinderit… dhe jemi brezi i pare qe ka degjuar femijet e tij.
Jemi nje prodhim i LIMITUAR! Na shijoni dhe na ruani si syte e ballit.Shperndaje këtë postim nese ndihesh krenar me gjyshin tënd!