Biznes

Kreu i agjencisë së punës në Gjermani, Scheele: Kemi nevojë për 400 mijë punëtorë, vetëm këtë vit pensionohen 150 mijë punëtorë

Kreu i agjencisë kombëtare të punës në Gjermani thotë se vendi ka nevojë për më shumë imigrantë për të mbyllur boshllëqet në fuqinë punëtore ndërsa popullsia plaket.

Kryetari i Agjencisë Federale të Punës, Detlef Scheele tha në edicionin e së martës në gazetën e përditshme Sueddeutsche Zeitung se pret që numri i njerëzve në moshë pune në ekonominë më të madhe të Evropës të bjerë me gati 150 mijë këtë vit.

“Ne kemi nevojë për 400 mijë emigrantë në vit, pra shumë më tepër se vitet e fundit”, tha Scheele. “Nga kujdesi infermieror përmes teknikëve të klimës tek logjistikët dhe akademikët, do të ketë një shkurtim të punëtorëve të aftë kudo”, shtoi ai, raporton ap.

Gjermania ka 83 milionë banorë. Vitin e kaluar, numri i shtetasve të huaj që jetojnë në vend u rrit me rreth 204 mijë njerëz, 1.8 për qind më shumë se vitin e kaluar dhe shkalla më e ulët e rritjes në një dekadë.

Komentet e Scheele vijnë më pak se një muaj para zgjedhjeve të ardhshme kombëtare të Gjermanisë. I pyetur në lidhje me rezistencën politike ndaj më shumë emigracionit, veçanërisht pasi një numër i madh refugjatësh dhe emigrantësh të tjerë mbërritën duke filluar në vitin 2015, ai tha se “Ju mund të ngriheni dhe të thoni” Ne nuk duam të huaj “, por kjo nuk funksionon.”

Partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë, e cila është partia më e madhe opozitare në parlamentin që po largohet, sulmoi “kërkesën e pakuptueshme” të Shelele. Ligjvënësi Rene Springer e akuzoi atë se “e bëri veten zëdhënës për kompanitë që duan të ulin pagat më tej me ndihmën e emigracionit”.


SHIKO EDHE: Mësoni si bëhet testi i COVID-19?