Auto

Pamje të frikshme nga Kina: Çmendet Tesla, dy jetëhumbje (VIDEO)

Prodhuesi amerikan i makinave Tesla njoftoi sot se do të ndihmojë policinë kineze në hetimin e aksidentit që përfshin një nga makinat e saj – Model Y, pasi mediat lokale raportuan se dy persona humbën jetën dhe tre u plagosën kur shoferi humbi kontrollin në gjatë ngasjes.

Një biçiklist dhe një nxënës i shkollës së mesme u vranë në aksidentin e 5 nëntorit në provincën jugore të Guangdong, raportoi Jimu News, duke postuar një video të makinës duke ecur me shpejtësi të madhe dhe duke u përplasur me automjetet e tjera dhe biçiklistin.

Shikoni videon, por ju paralajmërojmë se është tejet shqetësuese:

“Policia aktualisht është në kërkim të një agjencie të bazuar në pretendime për të zbuluar të vërtetën pas këtij aksidenti dhe ne do t’i ofrojmë në mënyrë aktive të gjithë ndihmën e nevojshme,” i tha Reuters të dielën prodhuesi i automjeteve elektrike të Elon Musk, duke paralajmëruar kundër “thashethemeve”.

Kina është tregu i dytë më i madh i Tesla-s dhe përplasja ishte ndër temat më të njohura në platformën kineze të mediave sociale Weibo të dielën.

Jimu News citoi policinë e trafikut të thoshte se shkaku i incidentit në qytetin Chaozhou nuk është identifikuar dhe një anëtar i paidentifikuar i familjes së shoferit, i cili tha se 55-vjeçari kishte probleme me pedalin e frenave kur filloi të parkonte para dyqani i familjes.

Tesla konfirmoi se video tregon se dritat e frenave të makinës nuk ishin ndezur ndërsa makina ishte me shpejtësi. Thirrjet në policinë në Raoping, rrethi ku ndodhi aksidenti, mbetën pa përgjigje të dielën.