Auto

Nga marka në markë, industria e makinave rindez motorët e prodhimit: Do duhet kohë për vaksinën!

Pas disa javësh ndërprerje të prodhimit për shkak të pandemisë, automobilistët në Evropë gradualisht po fillojnë prodhimin.

Prodhuesi më i madh në botë, Volkswagen i Gjermanisë, ka njoftuar se po rihap fabrikën në Wolfsburg, raporton Reuters.

I inkurajuar nga rënia e përhapjes së infeksionit, Gjermania lejoi që dyqanet e vogla të rihapen, me kusht që të ndiqnin masa të rrepta në distancë dhe higjenë, të ndjekura nga kompani të mëdha tani.

“Industria gjermane e automjeteve është rikthyer të hënën. Ne në Volkswagen morëm një pushim pesë-javor për t’u përgatitur për rifillimin e prodhimit,” tha zëdhënësi i VW, Bernd Osterloh.

BMW gjithashtu fillon prodhimin në një fabrikë në Mbretërinë e Bashkuar të hënën, për t’u ndjekur nga hapja e fabrikave në Karolinën e Jugut dhe Meksikë në maj.

Punëtorët do të duhet të veshin maska ​​mbrojtëse dhe të mbajnë distancën e tyre.

Rregullat për drejtimin e autobusëve që transportojnë punëtorë janë ndryshuar gjithashtu.

Fabrikat e Mercedes-Benz në Sindelfingen dhe Bremen gjithashtu po përgatiten të intensifikojnë prodhimin.

Për dallim nga Italia dhe Spanja, Gjermania nuk e ka ndaluar kurrë prodhimin e makinave, megjithëse fabrikat janë ndalur, pasi autoritetet kanë kufizuar lëvizjen e njerëzve dhe kanë urdhëruar mbylljen e dyqaneve të makinave, gjë që ka çuar në uljen e kërkesës.

Fiat-Chrysler hap fabrikën e saj Sevel në Itali të hënën, me planet për të rifilluar 80 përqind të prodhimit.

Në Francë, Toyota po nis punën e saj në një fabrikë në Valenciennes këtë javë, dhe Renaulut ka filluar prodhimin e motorëve në një fabrikë në perëndim të Parisit.

Suedezi Volvo rihapi një fabrikë në Torsland pas rregullimit të procesit të prodhimit.

“Ekonomia në Evropë është ngecur. Do të duhet shumë kohë për vaksinën. Është e rëndësishme të rinis puna në mënyrë të sigurt. Shpresojmë që të mund të kontribuojmë në normalizimin,” tha Drejtori i Përgjithshëm i Volvo-s, Hakan Samuelsson. /tesheshi.com/


SHIKO EDHE: Si do të duket jeta pas COVID-19?