Lajme

Megjithatë, orët e humbura gjatë grevës do të kompensohen

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka marrë vendim për kompenzimin e orëve të humbura gjatë grevës së mësimdhënësve të organizuar nga SBASHK’u. 5 (pesë) ditë të zëvendësohen nga pushimi pranveror, prill 2019; 5 (pesë) ditë të shtuna të zëvendësohen gjatë vitit shkollor 2018/2019; 5 (pesë) ditë të...
Sporti

Rashica: Nga lloqi i Kosovës në shkëlqimin e Gjermanisë

Milot Rashica është një shembull i mirë i kombinimit të talentit dhe punës, të cilin duhet ta ndjekin futbollistët e rinjë nga Kosova. Futbollisti i kombëtares së Kosovës është me prejardhje nga Vushtrria. Talenti i tij u pa si fëmijë dhe si 16 vjeçar debutoi në Superligën e Kosovës, për...
Lajme

Fenomen i rrallë, ky vend është goditur nga një cunami me akull

Erërat e forta në bregun lindor të Amerikës Veriore kanë sjellë me vete edhe një fenomen të rrallë. Banorëve që jetojnë në zonat afër liqenit Erie u desh të largoheshin nga shtëpitë pasi erërat shkaktuan një “cunami” akulli. Copa të mëdha akulli të shtyra nga lumi i Niagarës përfunduan në...
Lajme

Përgjaken rrugët e Kosovës

Edhe këtë fillimvit në Kosovë ka pasur marrje jetësh të shpeshta të aksidenteve rrugore në Kosovë. Vetëm për shtatë javë të këtij viti 11 persona kanë humbur jetën, kurse 650 persona kanë marrë lëndime. Jeton Rexhepi nga Policia e Kosovës tha se numri i personave që humbën jetën në aksidente...
Lajme

Kjo është përmbaruesja që u prangos nga Policia e Kosovës

Policia e Kosovës iu vuri pranagat tre personave nën dyshimin e përfshirjes në veprat penale: ‘keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar’, ‘legalizim i përmbajtjes së rreme’ dhe ‘mashtrim’. Në mesin e të prangosurve, është edhe një përmbaruese. Indeksonline mëson se bëhet fjalë për përmbaruesen, Rreze Metaj. E njëjta dyshohet se...
Lajme

Aksident me fatalitet në Zvicër, ndërron jetë i riu nga Deçani

Rrustem Alaj nga Dranoci i Deçanit ka ndërruar jetë si pasojë e një aksidenti trafiku në Zvicër. Lajmi është konfirmuar nga familjarët e të ndjerit, shkruan Indeksonline “Me dhimbje pranuam lajmin që aksidentalisht ka ndërruar jetë në Zvicer, bashkëvendësi ynë, i riu nga Dranoci i Deçanit, Rrustem Alaj. Ngushëllimet me...
Sporti

Joshua, Millerit: “Do të të rrjep të gjallë në ring”

Pas konferencës së parë për shtyp të zhvilluar disa ditë më parë në Nju Jork, boksierët Anthony Joshua e Jarrell Miller sot kanë qenë sërish “ballë për ballë”. Këtë herë në Londër, në shtëpinë e kampionit të botës në peshën e rëndë. Për dallim nga hera e kaluar, boksierët e...
1 852 853 854 855 856 1 238
Page 854 of 1238