Biznes

Kompanitë në Kosovë ankohen se nuk po gjejnë punëtorë

Një vend ku papunësia arrin normën e rreth 30 për qind, e kompanitë ankohen se nuk po gjejnë punëtorë mund të tingëllojë si paradoks, por kjo po e përcjell Kosovën muajve të fundit. Kompani në sektor të ndryshëm në Kosovë flasin për mungesë të madhe të punëtorëve. Shumë prej tyre...
Lajme

A do të bëhen edhe serbët ushtarë të Kosovës a po do të largohen?

Autoritetet e vendit po planifikojnë ta shndërrojnë Forcën e Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Pritet që kjo të ndodhë pas kalimit të ligjeve në Kuvendin e Kosovës. Por, a do të largohen pjesëtarët serbë që aktualisht janë në FSK apo do të pranojnë të bëhen ushtarë të Kosovës? Presioni politik...
Biznes

A mundet Rusia duke shmangur dollarin të rris ekonominë e saj?

Qeveria ruse po përgatit një projektligj për “de-dollarizimin” e ekonomisë ruse në përgjigje të sanksioneve që vijnë nga SHBA-ja. I hartuar duke përdorur ide nga kreu i bankës VTB Andrei Kostin, projektligji mund të miratohet nga kryeministri Dmitri Medvedev, brenda dy javëve. Vetë Kostini tha se presidenti Vladimir Putin në...
Lajme

Përplasje mediale në Kosovë, Buzhala VS Ahmeti

Konkurrenca dhe e kaluara ka bërë që në Kosovë të ketë orëve të fundit një përplasje mediale ku protagonistë janë Berat Buzhala i T7/Gazeta Express dhe Arben Ahmeti i TV Dukagjinit. Pas debatit të mbrëmshëm në RTV Dukagjini të presidentit Thaçi, ka nisur përplasja ndërmjet Berat Buzhalës, drejtor i televizionit...
Lajme

Vuçiq dorëzohet për ushtrinë e Kosovës, e quan të aftë Haradinajn

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka komentuar vendimin e fundit të Republikës së Kosovës për formimin e ushtrisë. Në një konferencë për media, ai është marrë me deklaratat e kryeministrit, Ramush Haradinaj, rreth kësaj çështje. “Haradinaj është njeri i aftë, mundet. Pyetja ime për të është , e ku shkruan...
Lajme

Driton Selmanaj ‘kërcënon’ Vjosa Osmanin e Teuta Rugovën

Driton Selmanaj, deputet i LDK-së, ka thënë se çdo deputet që del kundër vendimeve të partisë, duhet të largohet nga partia, ose partia duhet të heqë pikën e përjashtimit nga statusi. Duke komentuar pjesëmarrjen e bashkëpartiakes, Vjosa Osmani, në partinë e Vetëvendosjes, Selmanaj ka thënë se LDK-ja i lejon veprimet...
1 3 153 3 154 3 155 3 156 3 157 3 178
Page 3155 of 3178