Lajme

Haradinaj: Nuk kemi garanci për vizat këtë vit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj thotë se taksa 100% për produktet serbe dhe të Bosnjës e Hercegovinës nuk do të hiqet derisa këto dy vende nuk njohin Pavarësinë e Kosovës. Ai gjithashtu tha se BE-ja nuk po jep garanci që liberalizimi për Kosovën do të jetë në rend ditë në...
Lajme

Haradinaj- Hahnit: Pritem lajme të mira për vizat

Në ndërtesën e qeverisë së Kosovës po mbahet takimi mes kryeministrit Ramush Haradinaj dhe komisionarit për Zgjerim të BE-së, Johannes Hahn. Në fillim të këtij takimi, Haradinaj tha se kanë shpresuar se sot do të presin lajme të mira sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovën. Sipas Haradinaj, Kosova...
Lajme

U prezantuan variantet e “Autostradës së Dukagjinit”

Komiteti Ndërministror për Autostradën që do të lidhë pesë komuna, Istog-Pejë-Deçan-Gjakovë-Prizren, mbajti takimin e vet të radhës me ç ‘rast para anëtarëve të këtij komiteti u prezantuan tri variantet e mundshme se nga do të shtrihet traseja e kësaj autostrade. Ministri Pal Lekaj informoi anëtarët e komitetit se pas konsultimeve...
Lajme

Intervista e rrallë e Rugovës për median gjermane

Ibrahim Rugova, njihet si presidenti historik i Kosovës i cili krahas kësaj njihej edhe si Intelektual, akademik dhe shkrimtar shqiptar, shkruan KultPlus. Në një intervistë për median gjermane, ai ishte pyetur për ndërlidhjen e politikës me letërsinë dhe se si bashkëjetojnë këto dy profesione . Ndërsa ai ishte përgjigjur se...
Shkencë

Trutë e njerëzve, të ndryshme si gjurmët e gishtërinjve

Anatomia e trurit të çdo njeriu është unike si gjurmët e gishtërinjve, thotë një hulumtim. Sipas një lajmi të Science Daily, në hulumtimin e bërë nga shkencëtarët e Universitetit Zyrih, thuhet se faktorët gjenetik dhe përvojat e jetës individuale, transmeton Anadolu Agency,bënë që trutë e njerëzve të jenë të ndryshme...
Interesante

Arkeologët surprizohen nga ajo që gjejnë brenda varreve egjiptiane

Arkeologët kanë gjetur disa mace mumie dhe brumbuj të rrallë gjatë hapjes së 7 sarkofagëve pranë piramidave të Egjiptitm në jug të Kajros. Ministri i Antikiteteve, Khaled el-Enany tha se zbulimi ishte bërë nga një mision arkeologjik egjiptian gjatë punës së gërmimit të nisur në prill. Ai tha gjithashtu se...
Lajme

Alarmi i OKB-së: Ndryshimet klimatike rrezik për njerëzimin

Kërcënimi i paraqitur për njerëzimin nga ndryshimet klimatike “nuk ka qenë kurrë kaq shumë serioz” dhe duhet të shtyjë bashkësinë ndërkombëtare “të bëjë shumë më tepër”. Kjo është ajo që u tha nga Sekretari Ekzekutiv i Konventës Kuadër të OKB-së për Ndryshimin e Klimës (UNFCCC), Patricia Espinosa, duke hapur punën...
1 2 718 2 719 2 720 2 721 2 722 2 909
Page 2720 of 2909