Lajme

Inspektorët e Obiliqit në aksion për të hequr mallin me etiketa “Kosovo Metohia”

Drejtori i Drejtorisë së Inspektoratit, Burim Ismaili, së bashku me inspektorët kanë dal në zbatimin e urdhëresës të Qeverisë së Kosovës, gjegjësisht Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë. Ata po kërkojnë nga operatorët ekonomikë që menjëherë të largojnë nga të gjitha produktet etiketën me përmbajtje “Kosovo dhe Metohi”, “Kosovo/a- UNMIK”, apo...
Sporti

Kosova apo Maqedonia, ja kush e ka skuadrën më të shtrenjtë në futboll

Përfaqësuesja e Kosovës të martën mbrëma ka arritur një sukses historik pasi ka mposhtur kombëtaren e Azerbajxhanit në stadiumin “Fadil Vokrri” me rezultat 4-0. Pas kësaj fitore bindëse djemtë e trajnerit zviceran Challandes, ia kanë siguruar vetit plasmanin në “Play Offin” e Ligës së kombeve, shkruan AlbanienShow. Në “Play Off”...
précis

Letra prekëse që i shkroi së bijës një natë para ekzekutimit

Milada Horakova i shkroi së bijës 16-vjeçare, një natë para ekzekutimit. “Jeta është e vështirë dhe s’përkëdhel askënd” Në vitin 1950 politikania Çeke Milada Horakova arrestohet nga policia sekrete për “tradhëti të lartë”, sepse dyshohej se ajo kishte organizuar komplotin për përmbysjen e regjimit komunist në vend. Në 27 qershor...
Biznes

Në Bosnje rrezikohen 10 mijë vende pune pas taksës së Kosovës

Pas vendimit të djeshëm të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e takës doganore 100% për produktet serbe dhe boshnjake ka reaguar edhe Vjekoslav Vukoviq, nënkryetar i Dhomës së Tregtisë së Jashtme të Bosnjës. Ai ka thënë se me këtë vendim rrezikohen 10,000 vende pune në Bosnje. ”10,000 vende pune janë...
Lajme

Pas Kaçanikut, edhe në këtë qytet ia shtinë flakën produkteve të Serbisë

Pas vendimit të Kryeministrit Ramush Haradinaj për vendosjen e taksës doganore 100% për produktet serbe, sot në formë bojkoti në qendër të Deçanit janë djegur disa produkte me origjinë nga Serbia. Këtë e ka bërë të ditur zyrtari në Komunën e Deçanit, Rifat Stojkaj, i cili ka postuar disa video...
Lajme

Vuçiq reagon për djegien e produkteve serbe në Kaçanik

Në shenjë bojkoti ndaj produkteve serbe, disa qytetarë në Kaçanik i kanë djegur produktet serbe. Në një video të publikuar në rrjete sociale, kaçanikasin janë parë duke i djegur produktet me prejardhje nga Serbia. Për këtë gjë ka reaguar Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Në një takim me përfaqësuesit e serbëve,...
1 2 518 2 519 2 520 2 521 2 522 2 669
Page 2520 of 2669