Lajme

Berat Buzhala paralajmëron: Nëse më ndodh gjë, e kam nga Presidenti Thaçi

Gazetari dhe drejtuesi i gazetës “Exspress” në Prishtinë, Berat Buzhala deklaron se ka presione nga ana e Presidentit Hashim Thaçi dhe njerëzve të tij për shkak të linjës editoriale që gazeta “Express” dhe televizioni “T7” mbajnë për zhvillimet në Kosovës. Në një status në Facebook, Buzhala bënë dije se është...
Shëndeti

Depresioni sezonal – simptomat, shkaqet dhe preventivat

Shumë shpesh duket sikur shumë njerëz i ‘frikëson’ ideja e ardhjes së dimrit. I ftohti, ditët e shkrutëra e netët e gjata, dhe një ndjenjë e izolimit e shoqëron këtë stinë. Por përderisa në të shumtën e rasteve kjo është normale, te disa njerëz depresioni dimëror është realitet i pashmangshëm,...
Sporti

Fotoja që i bën të ndihen keq gjithë tifozët e futbollit…

Lionel Messi ndodhet në ‘Camp Nou’ për të mbështetur Barcelonën në sfidën aspak të lehtë kundër Interit në Ligën e Kampionëve. Barcelona në shtëpi po zhvillon ndeshjen e vlefshme për xhiron e tretë për grupin B në Ligën e Kampionëve, kundër italianëve të Interit. Në pamundësi për të qenë në...
Lajme

Sami Lushtaku flet për raportet mes Hashim Thaçit e Kadri Veselit

Kryetari i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Skenderaj, Sami Lushtaku, ka folur për gjendjen aktuale në subjektin politik në të cilin bën pjesë. Lushtaku është pyetur në emisionin “Pressing”, në televizionin T7, nëse vlerëson se presidenti i vendit, dikur kryetar i PDK’së, Hashim Thaçi, po ndërhyn në parti...
Interesante

Hapet zyrtarisht ura më e gjatë të detit në botë

Presidenti kinez Xi Jinping hapi zyrtarisht urën më të gjatë të detit në botë gjatë një ceremonie në qytetin jugor të Zhuhai. Megaprojekt prej 20 miliardë dollarësh lidhet më tej me Kinën kontinentale me territoret gjysmë autonome të Hong Kongut dhe Makaut, me një urë rrugore prej 55 kilometrash (34...
Shëndeti

Xhemperët që duhet t’i keni këtë dimër

Koha për të veshur xhemperë është këtu. Mos u brengosni në qoftë se rënia e temperaturave ju ka zënë pa përgatitur! Më poshtë kemi bërë një përzgjedhje të xhemperëve të cilët janë të lezetshëm dhe do t’ju mbajnë ngrohtë gjatë ditëve të ftohta. Ne i adhurojmë ngjyrat vishnje, të gjelbër...
Interesante

“Jetojnë me pak pasuri, por janë shumë të lumtur”

Secili dëshiron të udhëtojë për në Transilvani për të kuptuar prej ku vijnë legjendat e Drakulës. Madje për shkak se janë të hutuar nga legjenda e tij, njerëzit shpesh nuk shohin bukurinë e vërtetë të kësaj pjesë të botës. Madje nëse kthehemi mbrapa, kujtojmë se Romakët dhe Perandoria Osmane kanë...
Lajme

Tri gra kosovare në garë për çmimin OSCAR

Sivjet është vit i veçantë për industrinë e filmit kosovar, pasi që tri regjisore të saj, Lendita Zeqiraj, Blerta Zeqiri dhe More Raça, mund të jenë pjesë e edicionit të 91 të Çmimeve të Akademisë – Oscar. Filmi debutues i metrazhit të gjatë i Blerta Zeqirit MARTESA fitoi çmimin FIPRESCI...
Lajme

Dëshmia e një gjenerali: Shqiptarët në Turqi janë vërtet të shumtë, pothuajse në çdo tre veta, një duhet të jetë i tillë!

Pjesë nga ditari personal i Ali Ymerit, ish-diplomatit shqiptar për 20 vjet në Turqi. Diplomacia turke pranon se shqiptarët drejtuan perandorinë që pushtoi Kostandinopojën. Si u vlerësua Enver Hoxha nga turqit për çështjen e Qipros dhe qëndrimi i tyre pas daljes së Shqipërisë nga Traktati i Varshavës. Ali Ymeri shkruan...
1 2 411 2 412 2 413 2 414 2 415 2 464
Page 2413 of 2464