Biznes

Gjermania kampione në suficit tregtar, SHBA në deficit

Në parashikimet e Institutit të ekspertëve gjermanë në ekonomi (IFO) për vitin 2018, thuhet se Gjermania do të ketë për shkak të eksportit të lartë edhe sivjet një suficit vjetor prej rreth 299 miliardë dollarë dhe kështu për herë të tretë radhazi do të jetë kampione e botës në suficit....
Biznes

Kosova dhe Shqipëria planifikojnë liberalizimin ekonomik

Republika e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë po planifikojnë të liberalizojnë lëvizjen e mallrave dhe unifikimin e doganave. Për këtë çështje, të dy qeveritë janë duke harmonizuar dokumentacionet e nevojshme për mallrat që qarkullojnë mes Kosovës dhe Shqipërisë. Sipas procedurave të reja që janë në përgatitje e sipër, planifikohet që...
Biznes

Gjermania kritikon politikën e sanksioneve tregtare të Trumpit

Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë, Heiko Maas, ka kritikuar ashpër presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, për imponimin e papritur dhe të njëanshëm të sanksioneve kundër partnerëve tregtarë si Turqia, Kina dhe Rusia. Duke folur në Konferencën vjetore të Ambasadorëve në Berlin, ministri Maas u...
Biznes

Shfletimi i e-mailëve duhen të konsiderohet si orë pune

Studiues anglezë kanë dalë në përfundimin se, dërgimi i e-mailëve për qëllime pune gjatë kohës që udhëton për në punë po bëhet gjithnjë e më i domosdoshëm, aq sa kjo kohë duhet konsideruar si pjesë e orarit të punës. Qasja e gjerë në internet përmes lidhjeve Wi-Fi dhe përhapja e...
Sporti

Kosovare Asllani realizoi ndaj Ukrainës dhe festoi me shqiponjë për të nderuar rrënjët e saj shqiptare

Mesfushorja shqiptare që e përfaqëson Suedinë, Kosovare Asllani, ishte njëra prej golashënueseve në fitoren e përfaqësueses së saj kundër Ukrainës. Ekipi i femrave të Suedisë triumfoi me rezultat 3-0 në ndeshjen e vlefshme për kualifikimit për Kampionatin Botëror. Futbollistja e Linkopings FC e realizoi golin e tretë të Suedisë (51′),...
Lajme

Haziri: Kufiri i vitit 1956 zgjidh problemet Kosovë-Serbi

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, njëherësh kryetar i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka folur sot sërish për temën që ka të bëjë me korrigjimin e kufijve mes Kosovës e Serbisë, në kuadër të finales së dialogut ndërmjet dy vendeve në Bruksel. Në parim, Haziri ka thënë, në një...
1 2 400 2 401 2 402 2 403 2 404
Page 2402 of 2404