Lajme

Thaçi: I am very proud që e kam udhëheq UÇK-në

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se ndjehet shumë krenar që ka udhëhequr me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, kur është pyetur se a frikësohet nga Gjykata Speciale. “Unë tash e tri dekada ballafaqohem me Serbinë. I am very proud (jam shumë krenar) që e kam udhëheq UÇK-në”, ka thënë...
Lajme

Hahn i fton qytetarët e Maqedonisë të votojnë në referendum

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, kërkoi nga qytetarët e Maqedonisë që të mos e bojkotojnë referendumin për, siç tha, të ardhmen e vendit. "Mendoj se njerëzit duhet t'i shfrytëzojnë mundësitë që kanë. Jam thellësisht i bindur se është obligim i udhëheqësve politikë që të bëjnë thirrje te...
Lajme

Kështu i plaçkitnin dhe i digjnin serbët shtëpitë e shqiptarëve

Lufta e fundit në Kosovë ishte një konflikt i armatosur që nisi në shkurt të vitit 1998, pas sulmit jugosllav në fshatrat Likoshan dhe Qirez në Drenicë. Kjo luftë, që u zhvillua mes forcave të Jugosllavisë dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më vonë edhe me ndihmën ajrore nga NATO, zgjati...
Sporti

11 ndeshje ku Cristiano Ronaldo është përjashtuar nga loja

Se Cristiano Ronaldo është një nga lojtarët më të mirë që ka luajtur futboll këtë nuk mund ta vë në dyshim askush. Super ylli portugez këtë vit la kampionin evropian Real Madrid, për tu bashkuar me klubin më të madh italian Juventus, shkruan Albanienshow. Në Itali Ronaldo u prit në...
Op/Ed

Gruaja shqiptare më së shumti lodhet gjatë pushimeve verore

Shkruan: Kimete Berisha Çdo grua, më me qejf do të kishte shkuar në det me shoqe, me motra e me kushërira sesa me burrin e saj. Roli i robëreshës dhe i shërbëtores së pagojë, spikatet dhe vjen në shprehje sidomos gjatë pushimeve verore. Ende është vetëm ide në ajër, kur...
Shkencë

Mashtrime dhe Fake News: Pse shumë njerëz vazhdojnë të besojnë?

Sipas një studimi të botuar në Open Mind, nuk është mungesa e inteligjencës që i shtyn njerëzit të besojnë të ashtuquajturat broçkulla shkencore, por mënyra se si reagojnë njerëzit me të cilët ndërveprojmë Pse disa njerëz refuzojnë të besojnë në faktet shkencore, të tilla si fakti se toka është e...
Lajme

Haradinaj nuk e përkrah kërkesën për bashkimin e Luginës me Kosovën

Kryeministri Ramush Haradinaj thotë se përkrah shqiptarët e Luginës, por ka qëndrime të rezervuara kur bëhet fjalë për integritetin territorial të Kosovës. Lidhur me kërkesën e fundit të përfaqësuesve të Luginës për një rezolutë, ku përkrahet bashkimi me Kosovën, Haradinaj thotë se ka detyrë të zbatojë Kushtetutën. Haradinaj ka folur...
ShowBiz

Ajo ishte Miss Bota në vitin 2000, nuk do ta besoni si duket tani!

Priyanka Chopra nga India në vitin 2000 ishte “Miss World”, dhe kjo femër e bukur indianie e mori titullin kur ishte 18 vjeçe. Para 15 vjetëve, ajo kishte një pamje të përkryer, dhe çfarë mendoni ju do të fitonte në qoftë se konkuron përsëri tani? https://www.youtube.com/watch?v=NqEcBKHC8wY Ne mendojmë se fati...
1 2 374 2 375 2 376 2 377 2 378 2 382
Page 2376 of 2382