Lajme

Kurz u kërkon kosovarëve ta mbështesinThaçin, Austria përkrahë çdo marrëveshje të pajtuar nga palët

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, pas takimit me presidentin Hashim Thaçi, tha se Bashkimi Evropian (BE) mbështet korrigjimin e kufirit apo shkëmbimin e territorit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ai ka kërkuar nga qytetarët që të mbështesin presidentin e vendit në dialogun me shtetin fqinj, duke shtuar se një marrëveshje mes...
Lajme

Facebook dështoi në Myanmar të parandalojë nxitjen e dhunës kundër myslimanëve

Një raport për të drejtat e njeriut ka gjetur përgjegjës rrjetin social Facebook se nuk kishte bërë mjaft për të parandaluar përdorimin e rrjetit për të nxitur dhunë kundër myslimanëve në Myanmar. Raporti nga organiztata joprofitabile ‘Biznesi për Përgjegjësi Shoqërore’ me bazë në San Francisko (BSR) rekomandoi Facebook’un të zbatojë...
Interesante

Mësoni pse njerëzit e zgjuar kanë më pak miq!

Ferri mund të jetë në fakt “njerëzit e tjerë” – nëse ju jeni shumë të zgjuar. Të paktën kështu thotë një studim i ri i publikuar muajin e kaluar në Gazetën Britanike të Psikologjisë. Psikologët evolucionare Satasho Kanazawa nga Shkolla Ekonomike e Londrës dhe Norman Li nga Universiteti i Menaxhimit...
Shëndeti

Pastroni dhe zbukuroni fytyrën me patate dhe limon

Lëngu dhe tuli i patates janë një mënyrë e vjetër natyrale, e cila përdoret kryesisht për ta zbardhur dhe ndriçuar fytyrën, për të larguar njollat, për të përmirësuar shëndetin e lëkurës, për të ushqyer fytyrat që e kanë lëkurën yndyrore. Lëngu i patates dhe limoni përmbajnë shumë vitaminë C dhe...
Interesante

Pesë mësime që njerëzit zakonisht i mësojnë shumë vonë

Ekzistojnë shumë mësime të cilat i mësojm përgjatë jetës. Nganjëherë dëshiroj që disa prej tyre t’i kisha mësuar më herët. Këto janë pesë mësimet të cilat do të kisha dashur t’i mësojë më herët: 1. Përfundi zemërimit gjithmonë qëndron frika Zemërimi është një emocion negativ i cili zakonisht nuk shkaktohet...
Interesante

Treni me qindra vagonë ecën 92 km pa shofer

Një tren në Australi realizoi udhëtimin që askush në botë nuk e ka bërë deri më tani. Me siguri keni dëgjuar për veturat pa shoferë, por asnjëherë për një tren që ecën pa u ndal me dhjetëra kilometra, raporton CNN, transmeton Indeksonline. Shoferi i këtij treni u largua nga kabina...
Moti
Lajme

Mësoni si do të jetë moti nesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka publikuar të dhënat për motin. IHMK ka njoftuar se nesër në vendin tonë do të mbajë mot me diell, ku temperaturat maksimale do të jenë 18 gradë Celsius. “Do të mbajë mot me diell dhe re të shpërndara. Temperaturat minimale parashihet të lëvizin ndërmjet 3-5...
1 2 374 2 375 2 376 2 377 2 378 2 464
Page 2376 of 2464