Shkencë

Për herë të parë një amerikane merr Nobelin për kimi

Për herë të parë në historinë 117-vjeçare të Çmimeve Nobel, një grua amerikane të mërkurën iu dha çmimi për kimi, një fitore që vetëm kartër gra të tjera në botë e kanë fituar. Ja një përshkrim i shkurtër se kush është Frances Arnold dhe se zbulimi i saj, në ndryshimin...
Lajme

Kryetarja e Kroacisë Kolinda Grabar-Kitaroviq mbron temën e doktoraturës

Kolinda Grabar-Kitaroviq, kryetare e Kroacisë e ka mbrojtur temën e doktoraturës nga fusha e marrëdhënie ndërkombëtare në Fakultetin e Shkencave Politike në Zagreb, transmeton Koha.net. Grabar-Kitaroviq në Fakultet kishte shkuar gjysmë ore para fillimit të mbrojtjes për ç’gjë u detyrua të sqarohej në detaje pse si dhe tregonte se me...
Lajme

Dyshime për vendndodhjen e Arbnora Dobrës në Maqedoni

Më datë 27 shtator, rreth orës 08:15 në njërin prej stacioneve të Policisë së Kosovës në Prishtinë, u rapotua e zhdukur Arbnora Dobra nga Skënderaj. Ajo kishte dalë nga shtëpia me pretekstin se shkon për t’u takuar me një menaxher modelingu, që të bëj një intervistë pune, raporton Pa Censurë!...
1 2 186 2 187 2 188 2 189 2 190 2 209
Page 2188 of 2209