Lajme

Kujdes nga ky mesazh në WhatsApp, mos hapni nëse ju vjen

Një mesazh në Whatsapp që paralajmëron përdoruesit për një kërcënim që do të pllakosë telefonin e tyre, po kalon “dorë më dorë”. Por, rezulton se vetë mesazhi është një mashtrim. Autoritetet po i paralajmërojnë përdoruesit të injorojnë një mesazh që i njofton ata për një video të "martinelit" që thuhet...
Lajme

Amerika ka një porosi për shtetet që ende nuk e kanë njohur Kosovën

Departamenti amerikan i shtetit ka dërguar një letër me të cilën kërkon mbështetje për Kosovën nga shtetet e Karaibeve. Në prag të vizitës së Ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq në Grenadë, të dielën e shkuar, shteteve Karaibe u ka mbërritur një “thirrje” nga departamenti amerikan i...
Lajme

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

Sipas Institutit Hidrometeorologjik në Kosovës, në vendin tonë gjatë ditës së sotme do të mbretërojë mot kryesisht me diell. Përmes njoftimit, IHMK ka bërë të ditur se, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1-2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 15-17 gradë Celsius. “Në viset malore...
Lajme

Facebook më në fund e sjell atë që e kemi pritur të gjithë

Së shpejti do të hyjë në funksion veçoria e Facebook e cila ju lejon t’i ç’dërgoni mesazhet në aplikacionin Messenger, deri në 10 minuta pasi t’i keni dërguar. Planet për veçorinë e re u bënë të ditura në përditësimin e fundit të aplikacionit, i cili u bë i disponueshëm për...
Lajme

Kisha e frikësuar me Vuçiqin: Mos gabo me Kosovën, do të shkatërrohen serbët!

Kisha Ortodokse Serbe ka kundërshtuar çdo marrëveshje ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, nëse kësaj të fundit i njihet sovraniteti. Përmes një komunikate të lëshuar për media, Kisha ka kritikuar pikëpamjen e shprehur nga presidenti Vuçiç duke favorizuar një zgjidhje përfundimtare të çështjes me një “ndarje midis shqiptarëve dhe serbëve”. Sipas tyre,...
Shëndeti

Stresi dhe ankthi luftohen me këto ushqime!

Nëse ju ose një i afërm i juaji po kaloni një periudhë delikate plot ankth dhe stres, ajo që duhet të bëni është t’i kushtoni rëndësi ushqimeve që konsumoni dhe dietës suaj ditore. Zgjidhni një dietë të pasur me vitamina B, omega 3, acid folik dhe triptofan. Është e rëndësishme...
précis

Islanda, ishulli i lexuesve

Me sytë e qartë të fiksuar në hartën e Islandës të varur në murin e një pub-i, poeti Siguror Palsson ka dëshirë t’u rikthehet kujtimeve. “Që fëmijë jetoja në verilindje të ishullit, ku kontrasti mes stinëve është shumë i fortë. Në dimër perëndimi duhej se nuk mbaronte kurrë: drita shkrihej...
Interesante

Njihuni me shtatë vendet më sekrete në botë

Është një qytet i themeluar në 1979 në Rusi. Aty besohet se po zhvillohet një projekt i rëndësishëm, por nuk dihet se çfarë. Përveç qytetarëve askush nuk mund të shkelë aty pa një leje nga autoritetet. Arkivat e Vatikanit – Për to është folur dhe shkruajtur shumë. Arkivat e Vatikanit...
1 2 010 2 011 2 012 2 013 2 014 2 110
Page 2012 of 2110