Lajme

Shqipëria dhe Kosova së shpejti me një hidrocentral të përbashkët

Shqipëria, Kosova dhe Bashkimi Evropian do të jenë bashkëfinancuesit e ndërtimit të një hidrocentrali me kapacitet 200 megavate. Projekti energjetik është planifikuar të ndërtohet në trekëndëshin Shqipëri-Kosovë-Maqedoni, në zonën e Dragashit. Këtë e ka bërë të ditur ministri i Zhvillimit Ekonomik të Kosovës, Valdrin Lluka, gjatë qëndrimit tij në Tiranë,...
Lajme

Londra shpallet qyteti më i mirë në botë për 2019

Londra, kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar është renditur si qyteti më i mirë duke lënë pas vetës 99 të tjerë. Vendi i Big Ben dhe i urës së famshme Tower Bridge, u rendit i pari në botë falë parqeve të saj luksoze, universiteteve dhe kolegjeve të lakmuara si dhe restoranteve....
Lajme

Shqipëria shpall 52 shtetas grekë të padëshiruar në vend

Ministria e Brendshme e Republikës së Shqipërisë ka shpallur 52 persona me shtetësi greke të padëshiruar në Shqipëri për veprimtari të organizuar në dëm të sovranitetit të vendit dhe shfaqje e deklarata sfiduese ndaj rendit kushtetues, sigurisë kombëtare dhe qetësisë publike, pas ngjarjeve dje në Gjirokastër, gjatë ceremonisë mortore për...
Lajme

Baton Haxhiu: Ky është njeriu që duhet ta udhëheq LDK-në

Njeriu i duhur për ta udhëhequr Lidhjen Demokratike të Kosovës nuk është Isa Mustafa, e madje as Vjosa Osmani apo Lutfi Haziri, si emra të përfolur për të parin e LDK-së. Sipas Baton Haxhiut, njeriu i duhur për ta udhëhequr Lidhjen Demokratike të Kosovës është Kujtim Shala. Duke folur për...
Lajme

Tri dekadat e Murit që ndau botën

Përshkrimi: muri i sigurisë, materiali: beton arme, perimetri: 155 km, lartësia: 3.60m, vendi: Berlini lindor i Republikës Federale Demokratike të Gjermanisë, inagurimi: 13 gusht të 1961, domethënia: simboli më i madh i Luftës së Ftohtë mes SHBA-ve dhe Bashkimit Sovjetik. Kjo skedë është një enciklopedi historie për studenët dhe do...
Lajme

“Paqja s’duhet dështuar”

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sonte në Paris i ka ndarë “Medaljen e Lirisë” diplomatit francez, Frédéric Baleine du Laurens, për kontributin e tij të dhënë për shtetin e Kosovës që nga Konferenca e Rambujesë. Në ceremoninë e dekorimit, presidenti Thaçi tha se në rrugën tonë drejt lirisë dhe pavarësisë...
Interesante

Disa fotografi mahnitëse nga Bota

Sipas shkencëtarëve, në Tokë ka 12 herë më shumë pemë sesa yjet në Rrugën e Qumështit. Pra, nuk është çudi që natyra e planetit tonë ndonjëherë krijon kryevepra që janë kaq unike që duket se janë joreale derisa i shohim ato me sytë tanë, përcjell Kosova Post. Më poshtë mund...
1 2 006 2 007 2 008 2 009 2 010 2 110
Page 2008 of 2110