Op/Ed

Vuciqi paralajmeroi Status Quo

Shkruan: Resul Sinani Qe nga fillimi i fundit te ish-Jugoslavise ne vitin 1981 (pas vdekjes se Titos) me Serbine kemi biseduar dhe dialoguar ne situta e rrethana te ndryshme, por emruesi i perbashket i te gjitha atyre bisedimeve ka qene MOSARRITJA e ndonje MARREVESHJEJE ose imponimi nga ana e saj....
Lajme

Filmi “Martesa” nga Kosova propozohet për çmimin OSCAR

‘Martesa’ me skenar dhe regji nga Blerta Zeqiri, fitues i dy çmimeve në Festivalin e Filmit në Talin, është propozimi zyrtar i Kosovës për kategorinë ‘Filmi më i mirë i huaj’ në OSCARS. ‘Martesa’ flet për një trekëndësh dashurie pranë dhe gjatë një martese. Në rolët kryesore të filmit janë...
Op/Ed

‘Unë jam një nga një milion e katërqind e tridhjetë e një mijë e shtatëqind e pesëmbëdhjetë gratë e Shqipnisë’

Shkruan: Ada Halilaj Unë jam një nga një milion e katërqind e tridhjetë e një mijë e shtatëqind e pesëmbëdhjetë gratë e Shqipnisë. Jam bijë e gjakut malësor; fëmijë i dy prindërve me arsim 8-vjeçar, njerëz të një dinjiteti madhështor, të një thjeshtësie mallëngjyese, të një krenarie imponuese, punëtorë kooperativash,...
Lajme

Krimi në ndërtesën e AKI-së: Viktima u vra me dy plumba

Një përleshje mes punëtorëve të Agjencisë Kosovare të Intelegjencës, përfundoi me vrasje. Isa Sejdiu mbeti i vdekur pas plagëve që mori nga dy plumbat që u hodhën në drejtim të tij. Pjesëtari i sigurimit në AKI-i, Valon Ibërdemaj dyshohet se gjuajti me armë drejt kryekuzhinierit Sejdiu, duke e lënë këtë...
Op/Ed

Ndarja etnike nuk është zgjidhje për Ballkanin

Shkruan: Muhamedin Kullashi Të mblidhen serbët mes vete, Shqiptarët mes vete, siç e sygjerojnë disa në emër të pragmatizmit ? Kjo do të thotë të injorohen kompleksitet historike dhe të arriturat e realizuara. Analiza e Philippe Martinez mbi « shthurrjet jugoslave » (në « Le Monde » e 19 majit),...
Lajme

Mësoni se cilat janë kriteret për pranim në konvikte

Qendra e studentëve në Prishtinë ka hapur konkurs për pranimin e studentëve për vitin akademik 2018-2019. Përmes njoftimit në faqen zyrtare të qendrës është njoftuar se aplikimi mund të bëhet online përmes faqes zyrtare. Në konviktet dhe mensën e QS-së mund të pranohen studentët e rregullt të studimeve themelore, komuna...
1 2 005 2 006 2 007 2 008 2 009 2 012
Page 2007 of 2012