Lajme

Tri dekadat e Murit që ndau botën

Përshkrimi: muri i sigurisë, materiali: beton arme, perimetri: 155 km, lartësia: 3.60m, vendi: Berlini lindor i Republikës Federale Demokratike të Gjermanisë, inagurimi: 13 gusht të 1961, domethënia: simboli më i madh i Luftës së Ftohtë mes SHBA-ve dhe Bashkimit Sovjetik. Kjo skedë është një enciklopedi historie për studenët dhe do...
Lajme

“Paqja s’duhet dështuar”

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sonte në Paris i ka ndarë “Medaljen e Lirisë” diplomatit francez, Frédéric Baleine du Laurens, për kontributin e tij të dhënë për shtetin e Kosovës që nga Konferenca e Rambujesë. Në ceremoninë e dekorimit, presidenti Thaçi tha se në rrugën tonë drejt lirisë dhe pavarësisë...
Interesante

Disa fotografi mahnitëse nga Bota

Sipas shkencëtarëve, në Tokë ka 12 herë më shumë pemë sesa yjet në Rrugën e Qumështit. Pra, nuk është çudi që natyra e planetit tonë ndonjëherë krijon kryevepra që janë kaq unike që duket se janë joreale derisa i shohim ato me sytë tanë, përcjell Kosova Post. Më poshtë mund...
Interesante

Djali i cili e la nënën e tij në shkretëtirë

Jeta e fiseve beduine në shkretëtirat arabe bazohej kryesisht në kërkim të vazhdueshëm të kullotave të freskëta dhe burimeve të ujit. Në një fis të tillë jetonte një njeri që kishte një nënë të moshuar, e cila nuk kishte tjetër fëmijë përveç tij. Duke marrë parasysh se ajo ishte në...
Shëndeti

Duhani e dëmton shijen për ushqim

Shkencëtarët kanë zbuluar edhe një arsye se pse duhet që të ndaleni së piri duhan nëse ende nuk e keni bërë – tymi i duhanit i pengon pjesët e caktuara në gjuhë, kështu që nuk mund të ndieni shijen e vërtetë të ushqimit. Shkencëtarët grek i kanë testuar 62 vullnetarë...
Lajme

Udhëtojnë me veturë mes flakëve dhe i luten Zotit për ndihmë

Një video e publikuar online po bën xhiron e botës. Bëhet fjalë për një familje që po udhëton me veturën e tyre mes një zone pyjore në Paradise, në jug të Kalifornisë, e cila është përfshirë ditët e fundit nga zjarre masive. Videon e regjistroi Brynn Chatfield ndërsa bashkëshorti i...
1 2 004 2 005 2 006 2 007 2 008 2 107
Page 2006 of 2107