Shkencë

Mashtrime dhe Fake News: Pse shumë njerëz vazhdojnë të besojnë?

Sipas një studimi të botuar në Open Mind, nuk është mungesa e inteligjencës që i shtyn njerëzit të besojnë të ashtuquajturat broçkulla shkencore, por mënyra se si reagojnë njerëzit me të cilët ndërveprojmë Pse disa njerëz refuzojnë të besojnë në faktet shkencore, të tilla si fakti se toka është e...
Lajme

Haradinaj nuk e përkrah kërkesën për bashkimin e Luginës me Kosovën

Kryeministri Ramush Haradinaj thotë se përkrah shqiptarët e Luginës, por ka qëndrime të rezervuara kur bëhet fjalë për integritetin territorial të Kosovës. Lidhur me kërkesën e fundit të përfaqësuesve të Luginës për një rezolutë, ku përkrahet bashkimi me Kosovën, Haradinaj thotë se ka detyrë të zbatojë Kushtetutën. Haradinaj ka folur...
ShowBiz

Ajo ishte Miss Bota në vitin 2000, nuk do ta besoni si duket tani!

Priyanka Chopra nga India në vitin 2000 ishte “Miss World”, dhe kjo femër e bukur indianie e mori titullin kur ishte 18 vjeçe. Para 15 vjetëve, ajo kishte një pamje të përkryer, dhe çfarë mendoni ju do të fitonte në qoftë se konkuron përsëri tani? https://www.youtube.com/watch?v=NqEcBKHC8wY Ne mendojmë se fati...
Op/Ed

Vuciqi paralajmeroi Status Quo

Shkruan: Resul Sinani Qe nga fillimi i fundit te ish-Jugoslavise ne vitin 1981 (pas vdekjes se Titos) me Serbine kemi biseduar dhe dialoguar ne situta e rrethana te ndryshme, por emruesi i perbashket i te gjitha atyre bisedimeve ka qene MOSARRITJA e ndonje MARREVESHJEJE ose imponimi nga ana e saj....
Lajme

Filmi “Martesa” nga Kosova propozohet për çmimin OSCAR

‘Martesa’ me skenar dhe regji nga Blerta Zeqiri, fitues i dy çmimeve në Festivalin e Filmit në Talin, është propozimi zyrtar i Kosovës për kategorinë ‘Filmi më i mirë i huaj’ në OSCARS. ‘Martesa’ flet për një trekëndësh dashurie pranë dhe gjatë një martese. Në rolët kryesore të filmit janë...
Op/Ed

‘Unë jam një nga një milion e katërqind e tridhjetë e një mijë e shtatëqind e pesëmbëdhjetë gratë e Shqipnisë’

Shkruan: Ada Halilaj Unë jam një nga një milion e katërqind e tridhjetë e një mijë e shtatëqind e pesëmbëdhjetë gratë e Shqipnisë. Jam bijë e gjakut malësor; fëmijë i dy prindërve me arsim 8-vjeçar, njerëz të një dinjiteti madhështor, të një thjeshtësie mallëngjyese, të një krenarie imponuese, punëtorë kooperativash,...
Lajme

Krimi në ndërtesën e AKI-së: Viktima u vra me dy plumba

Një përleshje mes punëtorëve të Agjencisë Kosovare të Intelegjencës, përfundoi me vrasje. Isa Sejdiu mbeti i vdekur pas plagëve që mori nga dy plumbat që u hodhën në drejtim të tij. Pjesëtari i sigurimit në AKI-i, Valon Ibërdemaj dyshohet se gjuajti me armë drejt kryekuzhinierit Sejdiu, duke e lënë këtë...
Op/Ed

Ndarja etnike nuk është zgjidhje për Ballkanin

Shkruan: Muhamedin Kullashi Të mblidhen serbët mes vete, Shqiptarët mes vete, siç e sygjerojnë disa në emër të pragmatizmit ? Kjo do të thotë të injorohen kompleksitet historike dhe të arriturat e realizuara. Analiza e Philippe Martinez mbi « shthurrjet jugoslave » (në « Le Monde » e 19 majit),...
1 1 976 1 977 1 978 1 979 1 980 1 984
Page 1978 of 1984