Lajme

Krimi në ndërtesën e AKI-së: Viktima u vra me dy plumba

Një përleshje mes punëtorëve të Agjencisë Kosovare të Intelegjencës, përfundoi me vrasje. Isa Sejdiu mbeti i vdekur pas plagëve që mori nga dy plumbat që u hodhën në drejtim të tij. Pjesëtari i sigurimit në AKI-i, Valon Ibërdemaj dyshohet se gjuajti me armë drejt kryekuzhinierit Sejdiu, duke e lënë këtë...
Op/Ed

Ndarja etnike nuk është zgjidhje për Ballkanin

Shkruan: Muhamedin Kullashi Të mblidhen serbët mes vete, Shqiptarët mes vete, siç e sygjerojnë disa në emër të pragmatizmit ? Kjo do të thotë të injorohen kompleksitet historike dhe të arriturat e realizuara. Analiza e Philippe Martinez mbi « shthurrjet jugoslave » (në « Le Monde » e 19 majit),...
Lajme

Mësoni se cilat janë kriteret për pranim në konvikte

Qendra e studentëve në Prishtinë ka hapur konkurs për pranimin e studentëve për vitin akademik 2018-2019. Përmes njoftimit në faqen zyrtare të qendrës është njoftuar se aplikimi mund të bëhet online përmes faqes zyrtare. Në konviktet dhe mensën e QS-së mund të pranohen studentët e rregullt të studimeve themelore, komuna...
Lajme

Shkëmbimi i territoreve mund të ketë efekt negativ në Maqedoni dhe Bosnje

Komisionari i BE-së për Zgjerim, Johanes Hahn, ka thënë se çfarëdo zgjidhje që arrihet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit nuk duhet që ta cenojë stabilitetin e rajonit të Ballkanit Perëndimor, transmeton Gazeta Express. Megjithatë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Hahn nuk ka refuzuar propozimin për shkëmbim të territorit...
Biznes

Ngritën çmimet e duhanit, drurit dhe ilaçeve

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar indeksin e çmimeve të importit për tremujorin e dytë të këtij viti, ku thuhet se gjatë kësaj kohe indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë u ngrit për 0.9%, krahasuar me tre mujorin e parë të këtij viti. Sipas ASK-së, ngritje...
1 1 862 1 863 1 864 1 865 1 866 1 869
Page 1864 of 1869