Interesante

Në këto 10 shtete këtë vit nuk do të shënohet 2019, por …

Çfarë viti është tani? Pyetja nuk është aq e thjeshtë sa mund të tingëllojë pasi gjithçka është relative. Njerëzit krijuan kalendarë për të matur rrjedhën e kohës, por koha është kalimtare, nuk mund të kapet dhe nuk mund të shënohet pika e numërimit. Këtu fillon kompleksiteti. Si ta gjejmë fillimin?...
Lajme

Serbisë i ‘dhemb’ bashkimi i pikës kufitare Kosovë-Shqipëri, kësaj radhe reagon ministrja serbe

Ministrja për Integrime Evropiane e Serbisë, Jadranka Joksimoviq vlerësoi se deklarata e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, se kufiri i Kosovës me Shqipërinë nuk ekziston, njëkohësisht është shqetësuese dhe paralajmëruese. Sipas saj, kjo deklaratë shënon fillimin e rrëzimit të themeleve që OSBE dhe BE kanë krijuar dhe që e bëjnë...
Lajme

Haradinaj tregon muajin kur kosovarët do të marrin liberalizimin e vizave

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka thënë se në mars të vitit 2019 kosovarët do ta marrin liberalizimin e vizave. Haradinaj ka thënë se evropianët na kanë paralajmëruar që mos të caktojmë data mirëpo kryeministri ka thënë se kjo çështje është në interes të kosovarëve. “Ne e kemi mundësinë për...
Lajme

Media ruse me parashikim për Kosovën: Çfarë e pret atë në vitin 2019?

“Sputnik” ka parashikuar zhvillimet në Kosovë gjatë bisedimeve të paralajmëruara me Serbinë në vitin e ardhshëm.Viti që po mbaron nuk ka qenë aq i suksesshëm për Prishtinën, e cila nuk ka mundur ta arrijë njohjen nga Serbia kurse ka munguar edhe mbështetja e pritur e bashkësisë ndërkombëtare për presion të...
Lajme

Humb një shtetas gjerman në malet e Sharrit

Gjatë ditës së djeshme në Malet e Sharrit ka humbur një person, i njëjti mësohet që është shtetas i Gjermanisë. Kjo është bërë e ditur nga Klubi Albin ‘Dardania’ të cilët përmes disa imazheve kanë bërë të ditur se ekipi i tyre është duke marrë pjesë në aksionin për gjetjen...
Shëndeti

Studimi tregon se nëse e pini këtë lloj kafeje, cilësoheni psikopat

Një studim ka lidhur preferencat e shijes së hidhur me tiparet e personalitetit antisocial. A e pini kafenë tuaj me ngjyrë të zezë? Sipas disa titujve që po qarkullojnë në internet, preferenca e tillë mund t’iu rangojë në listën e psikopatëve, transmeton lajmi. E njëjta gjë ndodh me personat që...
Lajme

Detaje nga vrasja në Elbasan: 18 plumba makinës ku u vranë 3 persona

Të tjera detaje dalin në dritë nga masakra që ndodhi në Elbasan, ku tre persona u vranë me breshëri automatiku. Burime nga policia bëjnë me dije se bëhet fjalë për vrasje profesioniste. Neës 24 raporton se makina ka marrë 18 plumba në krahun ku ndodhej 34-vjeçari dhe 7 në sediljen...
1 2 3 4 5 200
Page 3 of 200