Interesante

Zbulohet si u shkatërrua Sodoma, qyteti biblik i mëkatit

Historia e shkatërrimit të qytetit biblik me plot mëkate, Sodoma, është një nga ato tregime të shkatërrimit që vazhdon të rrisë ndërgjegjësimin publik sot. Teologu Phillip Silvia nga Universiteti New Mexico kohët e fundit zbuloi teorinë e tij se qyteti i lashtë ishte shkatërruar nga një meteor i madh. Sodoma...
Lajme

Mërgimtarit i vidhet BMW 730 në parkingun e diskotekës në Gjilan

Policia përmes një njoftimi ka bërë të ditur se dje një qytetari i është vjedhur një makinë, derisa i njëjti e kishte parkuar atë në parkingun e një diskoteke. Sipas policisë rasti ka ndodhur në Gjilan, saktësisht në rrugën e “Kamenicës” rreth orën 00:45 – 03:00, përcjellë Indeksonline. Viktima ka...
Lajme

Njihuni me “Herkulin” e UÇK-së që tmerroi paramilitarët serbë

lovca ishte pjesëtar i tri luftërave çlirimtare, i cili kishte dhënë një kontribut të çmueshëm në UÇK. Në një dokumentuar kushtuar për “Herkulin” e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Feriz Qerimin, i njohur si Feriz Llovca. Llovca ishte pjesëtar i tri luftërave çlirimtare, i cili kishte dhënë një kontribut të çmueshëm...
Fun

Stupcat në rolin e “Kojshikës” do qeshni me lot

Grupi i famshëm i humorit kosovar Stupcat janë nderë humoristët më të preferuar nga shqiptarët Vedat Bajrami, Osman Azemi, Mensur Safqiu janë aktorët të cilët me rolet e tyre komike i kanë bërë për vete shqiptarët, shkruan AlbanienShow E një nga skeçet e cila ishte pritur mjaftë mirë është edhe...
Lajme

Gjendet një person i vdekur në traktorin e tij

Policia e Kosovës përmes një njoftimi për medie, ka bërë të ditur se një person është gjetur dje pa shenja jete. Rasti ka ndodhur në fshatin Gllavicë të Lipjanit në orën 15:20, përcjellë Indeksonline. “Raportohet se në arat e fshatit në traktorin e tij është gjetur pa shenja jete viktima...
Shëndeti

E pabesushme: Çfarë i ndodh trupit kur konsumoni Coca Cola?

Pasi keni pirë një kanaçe Coca Cola në dhjetë minutat e parë 10 lugë sheqer depërtojnë në sistemin tuaj trupor, të cilat organizmi i përballon falë acidit fosforik. Pas 20 minutave: Sheqeri që keni marrë nga pirja e Coca Cola ju provokon një shpërthim të insulinës, mëlçia juaj përgjigjet dhe...
Lajme

Çnjohjet e Kosovës – Serbia shfrytëzoi shtetet e varfra

Vetëm një shtet e ka njohur pavarësinë e Kosovës në vitin 2018. Ky duket të jetë edhe viti më i dobët në këtë aspekt në një dekadë shtetësi, kjo për faktin se në të kaluarën minimumi në vit kanë qenë dy njohje, por kurrë një. Megjithatë, kësisoj mund të llogaritej...
Lajme

Aksident trafiku ne Prishtine, ka te lenduar

Një aksident trafiku ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në Prishtinë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen ’Matiçan’, saktësisht tek xhamia. Sipas një dëshimtari Golfi i Zi ka shkaktuar këtë aksident, pasi që ka pasur shpejtësi marramendëse. Ndërsa si pasojë ka goditur veturën tjetër ku ka lënë...
Lajme

Viti i Ri mbërrin në këto vende të botës

Viti i ri trokiti së pari në Samoa dhe Kiribati.Prej vitesh tashmë ishulli i vogël i Samoas, me më pak se 200 mijë banorë, është i pari që çel festimet dhe kjo që në kohen kur zgjodhi që ta kapercente kufirin e datës së Paqësorit, duke e çuar 24 orë...
Shëndeti

Kështu krijohen sëmundjet më të këqija

Çdo sëmundje është e lidhur me një emocion të veçantë që kemi në vete. Kjo nuk ka rëndësi nëse bëhet fjalë për zemërim, shqetësim apo emocione të tjera negative. Nëse vëreni një nga këto simptomat te vetvetja, punoni në zgjidhjen e këtyre ndjenjave, pasi ato shkaktojnë sëmundje serioze. Dëshira me...
Lajme

Haradinaj paralajmëron se taksa ndaj Serbisë mund të zgjasë përjetësisht

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka potencuar edhe njëherë se Qeveria e Kosovës nuk tërhiqet nga vendimi i vendosjes së taksës 100 për qind ndaj produkteve serbe përderisa Serbia vazhdon me agresioni e njëjtë. Në një konferencë për fundvit për gazetarët, Haradinaj ka thënë se nëse Serbia vazhdon të sillet...
1 2 3 4 200
Page 2 of 200