Interesante

5 ndryshimet që do t’i ndodhin Tokës në 100 vitet e ardhshme

Planeti ynë po ndryshon vazhdimisht. Pavarësisht nëse e vëmë re këtë apo jo, transformimet e vogla ashtu edhe ato të mëdha ndodhin përditë. Qoftë një pemë që rrëzohet apo një ndryshim tektonik, diçka diku dhe atje ndryshon në mënyrë të pakthyeshme. Prandaj, nuk është e pazakontë të pyesim veten:Si do...
Interesante

Plaku vejan e rejat e pakujdesshme

Ni babë i kish pase tre djem. Të tret i martoi e jau muer tri nuse për t’pamë t’synit kush mos me i pasë. Nuk vanoi hiç shum e plakut i diq e shoqja. Met vejan. U munue me u martue po s’mujti. Tanë i thojshin: „I kie rejat, t’bajnë...
Shëndeti

Përzierja e limonit me vaj ulliri, ja përfitimet që i sjell shëndetit

Pija ideale për të detoksifikuar dhe eliminuar të gjitha toksinat dhe mbetjet e grumbulluara në trup është shumë e thjeshtë dhe përbëhet nga lëng limoni dhe vaj ulliri. Nëse zgjoheni të lodhur, madje edhe pas një nate të gjatë gjumi konsumoni këtë përzierje. Përzierja do të ndihmojë rigjallërimin e trupit...
Interesante

Zbulohet si u shkatërrua Sodoma, qyteti biblik i mëkatit

Historia e shkatërrimit të qytetit biblik me plot mëkate, Sodoma, është një nga ato tregime të shkatërrimit që vazhdon të rrisë ndërgjegjësimin publik sot. Teologu Phillip Silvia nga Universiteti New Mexico kohët e fundit zbuloi teorinë e tij se qyteti i lashtë ishte shkatërruar nga një meteor i madh. Sodoma...
Fun

Stupcat në rolin e “Kojshikës” do qeshni me lot

Grupi i famshëm i humorit kosovar Stupcat janë nderë humoristët më të preferuar nga shqiptarët Vedat Bajrami, Osman Azemi, Mensur Safqiu janë aktorët të cilët me rolet e tyre komike i kanë bërë për vete shqiptarët, shkruan AlbanienShow E një nga skeçet e cila ishte pritur mjaftë mirë është edhe...
Shëndeti

E pabesushme: Çfarë i ndodh trupit kur konsumoni Coca Cola?

Pasi keni pirë një kanaçe Coca Cola në dhjetë minutat e parë 10 lugë sheqer depërtojnë në sistemin tuaj trupor, të cilat organizmi i përballon falë acidit fosforik. Pas 20 minutave: Sheqeri që keni marrë nga pirja e Coca Cola ju provokon një shpërthim të insulinës, mëlçia juaj përgjigjet dhe...
Shëndeti

Kështu krijohen sëmundjet më të këqija

Çdo sëmundje është e lidhur me një emocion të veçantë që kemi në vete. Kjo nuk ka rëndësi nëse bëhet fjalë për zemërim, shqetësim apo emocione të tjera negative. Nëse vëreni një nga këto simptomat te vetvetja, punoni në zgjidhjen e këtyre ndjenjave, pasi ato shkaktojnë sëmundje serioze. Dëshira me...
Interesante

Në këto 10 shtete këtë vit nuk do të shënohet 2019, por …

Çfarë viti është tani? Pyetja nuk është aq e thjeshtë sa mund të tingëllojë pasi gjithçka është relative. Njerëzit krijuan kalendarë për të matur rrjedhën e kohës, por koha është kalimtare, nuk mund të kapet dhe nuk mund të shënohet pika e numërimit. Këtu fillon kompleksiteti. Si ta gjejmë fillimin?...
1 2 3 180
Page 1 of 180