Shëndeti

Uji i gazuar: I mirë apo i dëmshëm?

Çfarë është uji i gazuar? Uji i gazuar është një kombinim i ujit dhe dioksidit të karbonit nën presion. Natriumi dhe mineralet e tjera shtohen më pas. Uji i gazuar është acid Dioksidi i karbonit dhe uji reagojnë kimikisht për të prodhuar acid karbonik, një acid të dobët. Kjo shkakton...
Lajme

Jakup Krasniqi: Unë jam shqiptar, nuk jam katolik as mysliman

Ish-zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi iu është drejtuar të pranishmëve në paraqitjen e parë të tij para gjyqit në Dhomat e Specializuara nga Hagë. Duke iu referuar akuzave dhe cilësimeve si kriminel të Prokurorisë së Specializuar ndaj tij dhe krerëve të tjerë të UÇK-së, Jakup Krasniqi u shpreh se është...
Lajme

PDK zgjedh kryetarin e ri dhe nënkryetarët

Kryetari i Degës së PDK’së në Skenderaj, Sami Lushtaku, ka marrë pozitën e Zëvendëskryetarit të PDK’së pas emërimit të Enver Hoxhaj në pozitën e Shefit të Partisë së themeluar nga Hashim Thaçi. Kryetari i ri i PDK’së, Enver Hoxhaj, do t’i ketë afër vetes pesë Nënkryetarë. Zëvendëskryetar është emëruar Sami...
ShowBiz

LAJMI I FUNDIT: Vdes aktori i njohur shqiptar

Aktori i madh i humorit Koço Devole, ka ndërruar jetë sot në mëngjes. Ai ndodhej në gjendje të rëndë i intubuar pasi rezultoi i infektuar nga Covid 19. Sëmundjet e tjera shoqëruese si leukemia ia vështirësuan gjendjen dhe pas 4 ditëve në intubim ndërron jetë. Koço Devole ndërroi jetë në...
Lajme

Presidenti i ri i SHBA’së: Lexoni 6 fakte nga jeta e Joe Biden

Presidenti i ri i SHBA’së Joe Biden, mik i madh i kosovarëve është politikan amerikan, pjestar i partisë demokratike, shkruan Gazeta Metro. I lindur në Pensilvani më 20 nëntor 1942, Joe Biden punoi si avokat para se të futej në politikë. Për t’ju njohur më mirë me jetën e këtij...
Lajme

Edhe gjashtë komuna tjera priten të mbyllen gjatë vikendit

Përveç shtatë komunave që aktualisht janë në karantinë, janë edhe gjashtë të tjera që pritet të mbyllen gjatë vikendit. Aktualisht, këto qytetet janë në zonën e portokalltë të infeksionit, por nëse rastet vazhdojnë të rriten, atëherë Ministria e Shëndetësisë do të marrë masa, raporton Express. Bazuar në hartën që pasqyron...
Lajme

Donald Trump poston një hartë ku Kosova figuron si pjesë e Serbisë

I biri i presidentit të SHBA-së, Donald Trump, Donald Trump Jr., ka publikuar sot në Twitter një hartë të parashikimeve të rezultateve të zgjedhjeve në SHBA, se si do të votonin gjitha shtetet e botës në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së. Në këtë hartë Kosova figuron si pjesë e Serbisë dhe...
Lajme

Bilanci i zi, vazhdojnë shifrat shqetësuese me Covid-19 në Kosovë

1374 TESTIME, 30 TË SHËRUAR DHE 486 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.374 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 486...
Sporti

Goli i vitit, futbollisti kosovar shënon një super gol

Zymer Bytyqi ka shënuar një gol shumë të bukur në futbollin norvegjez. Futbollisti kosovar ka realizuar gol nga një distancë e konsiderueshme në barazimin e Viking si mysafir i Satbaek. Ai shënoi në minutën e 41-të derisa portieri ishte vetëm spektator. Bytyqi është i Lindur në Norvegji por e ka...
1 2 3 97
Page 1 of 97